Niewydolność oddechowa a otyłość

Witam! Mam 26 lat, ważę około 90 kg przy wzroście 172 cm. Od pewnego czasu, mniej więcej od początku roku, mam problemy z oddychaniem. Pojawiają się one głównie w pozycji stojącej, siedząc oddycha mi się łatwo. Poniższy problem dotyczy zatem głównie pozycji stojącej. Zwykły miarowy oddech przychodzi mi raczej swobodnie, ale często ziewam nabierając przy tym dużo powietrza (tak jakby zwykły oddech był niewystarczający dla moich płuc). I tu pojawia się problem. W momencie, gdy kończę nabierać powietrze przed ziewnięciem, następuje silny ucisk w okolicach mostka (połączony z uczuciem jakby zapowietrzania się i pustki w płucach), który następnie tak jakby promieniuje bokami w dół ciała aż do granicy tułowia. Często przestaję do końca nabierać powietrze, gdyż wiem, że na końcu nastąpi ten ucisk. A to z kolei powoduje niedomiar powietrza i kolejne ochoty na ziewnięcie... Powyższy problem powstaje również, gdy z rana leżę i chcę się przeciągnąć, ziewając. Czy może być to wina nadwagi? Siedząc brzuch dość mocno opina moje ciało i czuję ucisk na granicy brzucha z klatką piersiową. Czy schudnięcie wyeliminuje mój problem z oddychaniem? Dodam, że lekarz rodzinny jakiś czas temu zdiagnozował u mnie chorobę refluksową, ale nie poddałem się jeszcze badaniu gastroskopii. Mam również alergię na pyłki. Nie choruję na żadną poważną chorobę, typu cukrzyca, choroby serca etc. Ciśnienie krwi miałem mierzone przez lekarza około 2 miesiące temu i było całkowicie w normie. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie! Bardzo prawdopodobne jest, że Pańskie dolegliwości wynikają z nadmiernej masy ciała. 90 kg przy wzroście 172 cm daje BMI = 30,4 kg2/m2, co oznacza już rozpoznanie nie nadwagi, lecz otyłości. Stanowi to bardzo duże obciążenie dla całego układu krążenia i uniemożliwia prawidłową wentylację płuc. Oczywiście dolegliwości tego typu mogą wynikać również z niewydolności serca i przewlekłych chorób układu oddechowego. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobne u tak młodej osoby, szczególnie że nie zgłasza Pan objawów w postaci obrzęku nóg, nadciśnienia tętniczego czy pojawiania się nagłej duszności. Dla pewności warto jednak wykonać ekg serca i zdjęcie klatki piersiowej. Otyłość predysponuje również do rozwoju choroby refluksowej, której objawy będzie bardzo trudno złagodzić bez utraty nadmiaru kilogramów. Zdaję sobie sprawę, iż trwała utrata zbędnych kilogramów nie jest rzeczą prostą. Wymaga bowiem trwałej zmiany nawyków żywieniowych. Proponuje więc wizytę u dietetyka, który pomoże Panu ustalić optymalny jadłospis. Bardzo ważne jest również systematyczne podejmowanie wysiłku fizycznego, najlepiej takiego który sprawia Panu przyjemność. Mogą to być długie spacery, jazda rowerem, pływanie. Rodzaj aktywności ma tu drugorzędne znaczenie, ważniejsze jest, aby podejmowana była ona systematycznie. Proszę poważnie zastanowić się na podjęciem walki ze zbędnymi kilogramami. Ich utrata z pewnością spowoduje że poczuje się Pan lepiej. Dodatkowo polecam zapoznanie się z artykułami: http://portal.abczdrowie.pl/jak-schudnac-zdrowo http://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie Pozdrawiam i życzę powodzenia!