Niewydolność szyjki macicy i poronienie

Witam, miesiac temu poroniłam w drugiej ciazy w 21 tygodniu. stwierdzono u mnie niewydolnosc szyjki macicy. lekarz poinformowal mnie ze przy kolejnej ciazy trzeba bedzie zalozyc szew okrezny. jednak nie daje on 100%pewnosci donoszenia ciazy. czytalam natomiast ze istnieje mozliwosc wykonania szwu przezbrzusznego. moje pytanie brzmi: czy szew przezbrzuszny zakładany jest tylko i wyłącznie gdy poroni sie co najmniej jeden lub wiecej razy?czy wykonywany jest on odpłatnie?jakie sa wskazania?

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

nie wykazano przewagi szwu zakładanego przezbrzusznie od szwu zakładanego przezpochwowo. Nakłada się go gdy nie ma możliwości założenia przezpochwowo. Podsumowując przezbrzuszny szew cieśniowo-szyjkowy powinien zostać zarezerwowany dla pacjentek z udokumentowaną niewydolnością cieśniowo-szyjkową, u których uprzednio albo zawiodły przezpochwowe szwy okrężne, albo zabieg ten jest technicznie utrudniony.
Jeśli są takie wskazania to jest on wykonywany w ramach NFZ.

Pozdrawiam.