Niewydolność zwieraczy odbytu

Witam! Mam 46 lat, jestem kobietą, mam dwoje dzieci urodzonych "siłami natury". Od niemal zawsze miałam problemy z utrzymaniem kału w sytuacjach stresowych. Do tej pory jakoś sobie radziłam (siadałam, kucałam na nodze lub po prostu zatrzymywałam się i zaciskałam odbyt), ale ostatnio zdarzyło mi się kila razy "nie wytrzymać" i wypróżnić się do majtek i nie był to jakiś strasznie wielki stres. Po urodzeniu drugiego dziecka (14 lat temu) miałam hemoroidy. Zaleczyłam je sama stosując jakąś maść, już nie pamiętam co to było. Bardzo rzadko odzywają mi się lekkie dolegliwości ze strony hemoroidów. Najczęściej jest to tylko lekki świąd. Nie używam, więc żadnych leków czy preparatów w tym zakresie. W przeszłości ponad 20 lat temu uprawiałam seks analny, było to kilka przypadków, z których ostatni był bardzo bolesny, więc nie powracaliśmy już do tego typu seksu z mężem. Pomimo bardzo dużej bolesności nie miałam innych objawów po tym zdarzeniu. Czy mogłabym dowiedzieć się co robić by zaradzić moim problemem? Stają się one coraz bardziej uciążliwe. Od ponad pół roku biegam i ostatnio mam opisane problemy w czasie biegania. Nie chcialabym rezygnować z tej formy sportu.

Niestety w Pani przypadku prawdopodobnie występuje niewydolność zwieraczy odbytu dająca objawy jakie Pani opisuje. Albo doszło do tej niewydolności na podłożu jakiegoś urazu (przewlekłego lub nagłego - chociaż raczej to Pani neguje) albo w skutek jakiegoś procesu samoistnego zwyradniającego mięśnie zwieracze lub nerwy mięśnie te zaopatrujące. To bardzo trudne problemy kliniczne wiążące się i z samą diagnostyką i z samym leczeniem. Musi mieć Pani na początku dokładnie określony powód tej niewydolności zwieraczy. Trzeba znaleźć poradnie proktologiczną lub gastroenterologiczną, która ściśle zajmuje się chorobami odbytu. W Pani przypadku zapewne okaże się potrzebne wykonanie manometrii odbytu czyli określenia ciśnień w zakresie poszczególnych mięśni odbytu (zwłaszcza zwieracza wewnętrznego i zewnętrznego). Myślę, że dopiero po tego typu badaniu będzie można wprowadzić odpowiednie leczenie. Być może celem dokładnej diagnostyki trzeba będzie położyć się w szpitalu (najlepiej w Klinice Chirurgii Koloproktologicznej z Pracownią Manometryczną).