Niewyleczona toksoplazmoza a ciążą

Witam,

choruję na toksoplazmozę, pierwsze wyniki w marcu 2011 dodatnie igg 131.0 IU/ml, dodatnie igm 1.394 Index wykonane metodą (AXSYM-ABBOTT), wyniki powtarzane co miesiąc igm cały czas dodatnie, nieznaczne wahania od 1.256 do 1.494 igg równięz dodatnie. W czerwcu nieznaczny spadek do 61.3, w lipcu niewielki wzrost do 82.0 leczenie było przez trzy miesiące r.+ b*** lecz chyba jednak bez rezultatu. Jest sierpień, proszę mi powiedzieć czy mogę starać się o dziecko? Leczenie zakończyłam w czerwcu, obecnie już nie biorę żadnych leków ponieważ bardzo źle to znosiłam, a tak chyba nie działały.
Proszę o odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam!

Ważne, aby ocenić aktywność zakażenia. Poziom przeciwciał IgM może utrzymywać się powyżej normy nawet przez rok od czasu wyleczenia infekcji. Przeciwciała klasy IgG świadczą o przebyciu infekcji.

Warto zrobić dodatkowe badanie - tzw. awidność przeciwciał IgG.
Pozwala ono ustalić, czy infekcja jest świeża (niska awidność), czy przebyta kilka miesięcy lub lat wcześniej (wysoka awidność). Zbadanie awidności pomaga czasem podjąć lekarzom decyzję dotyczącą leczenia antybiotykiem, ponieważ jak wspomniałam wyżej - poziom przeciwciał IgM może utrzymywać się na podwyższonym poziomie przez długi okres czasu.

Jeżeli awidność przeciwciał wskaże na stare zakażenie (wysoka awidność) może będzie uznać, że zakażenie toksoplazmozą przeszło w fazę przewlekłą i nie jest ono groźne dla dziecka. Niebezpieczeństwo powikłań dla płodu istnieje podczas świeżego zakażenia toksoplazmozą.
Stare zakażenie nie jest związane z ryzykiem dla płodu.

Po wykonaniu badań na awidność przeciwciał IgG proszę skonsultować się z ginekologiem lub specjalistą chorób zakaźnych i wtedy podjąć decyzję odnośnie starań o ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!