Niezmieniająca się waga mimo zdrowego odżywiania i ćwiczeń

mam 182cm waze 86kg trenuje boks od roku(w tym czasie schudłem 11kg)musze zejsc do wagi 81kg,trenuje 6 x na tydzien3razy boks po 1.5h 2 razy silowo pompki 400powtorzen przez30min i raz na tydz biegam po 10km(no i codziennie brzuch) w 50min,nie jem slodyczy ani tlustego,staram sie jesc zdrowo a moja waga stoi tak mniej wiecej 2miesiecy,nie chce przestawac jesc bo musze miec energie na treningu ,,jest na to jakas recepta,jakias specjalna dieta ?ps,nie jestem tlusty widac mi super abs takie wymogi

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Szanowny Panie,
Proszę udać się do dietetyka, obliczy on Pana zapotrzebowanie na energię (kcal), przeanalizuje dotychczasowy jadłospis i zaleci jakie produkty i o jakich porach dnia powinien Pan jeść.
Na pewno nie powinien Pan wprowadzać głodówki - prowadzi to do anemii, a efekty są marne i krótkotrwałe.

Witam serdecznie,

Proszę się nie obawiać Pana waga zatrzymała się zapewne ze względu na rozbudowę masy mięśniowej. Musi Pan pamiętać iż mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa.
Nie może Pan się głodzić i tak jak Pan pisze zmniejszać kaloryczności diety gdyż powinien Pan mieć jak najwięcej energii! Musi Pan zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe.
Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od
pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinien Pan również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

Przy ćwiczeniach należy zadbać o właściwą dietę. Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. Po treningu należy dostarczyć węglowodany proste, łatwo przyswajalne np banan oraz białko (ok 20-30min po treningu) a następnie zjeść węglowodany złożone i łatwo przyswajalne białko czyli np chuda ryba czy kurczak w celu uzupełnienia strat glikogenu i odbudowy uszkodzeń struktur włókien białkowych. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel 506225670
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk

Do oceny Pana aktualnego sposobu żywienie niezbędne jest prowadzenie przez Pana dzienniczka żywieniowego z określeniem masy jedzonych produktów (można skorzystać z portalu ilewazy.pl). Dietetyk oceni sposób żywienia i stan odżywienia, być może wstępują pewne blokady, którymi mogą być np. nadwrażliwości pokarmowe i wiele innych. Warto udać się do kompetentnego specjalisty. Pozdrawiam serdecznie, mgr Zuzanna Mroczkowska

Witam, przy takiej aktywności fizycznej, jaka jest deklarowana, jedynym wytłumaczeniem na "zatrzymanie wagi" jest przyrost masy mięśniowej. Być może jednak dieta nie jest tak racjonalną jak się wydaje. Warto byłoby to sprawdzić u profesjonalisty.

W celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Serdecznie pozdrawiam