Nieznacznie podwyższone TSH

Witam, proszę o interpretację wyników TSH 4,45 mlU/l, wart. ref. 0,27-4,2; FT4 1,28 ng/dl, wart. ref. 0,932-1,71; FT3 3,97 pg/ml, wart. ref. 2,02-4,43.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podane przez Pana wyniki badań wskazują na tzw. subkliniczną niedoczynność tarczycy. Oznacza to, że pomimo zwiększonego wydzielania hormonu stymulującego tarczycę (TSH) do wydzielania hormonów trijodotyroniny i tetrajodotyroniny (fT3 i fT4), te drugie pozostają w normie. Stan taki nie wymaga leczenia, jedynie obserwacji i powtarzania co pewien czas badań hormonów tarczycy.
Nie posiadam niestety informacji, z jakiego powodu było wykonywane to oznaczenie. Czy istnieją jakieś objawy? Czy istnieje powiększenie tarczycy, ewentualnie jakieś zmiany guzowate w obrębie narządu. Bez tych informacji nie mogę nic więcej napisać.
Proszę o dalszą opiekę lekarza rodzinnego, ewentualnie endokrynologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.