Niska hemoglobina - czy konieczne jest podawanie żelaza?

PROSZĘ o interpretację wyników 3,5-letniego synka: leukocyty - 9,4 K/ul, erytrocyty - 4,15 M/ul, hemoglobina -10,7 g/dl, hematokryt - 33,3%, MCV - 80,2 fl, MCH - 25,8 pg, MCHC - 32,1 g/dl, RDW - 12,0%, płytki krwi - 484 K/ul, MPV - 7,6 fl,, limfocyty 52,4 %. Przeraził mnie wynik hemoglobiny: czy jest możliwość zastąpienia żelaza odpowiednią dietą, (obawiam się o stan zębów), jeżeli tak, to co powinno znaleźć się w jadłospisie mojego synka?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Parametry, które Pani przytacza dla 3,5-letniego dziecka oznaczają, że o ile rzeczywiście występuje niedokrwistość, to nie jest ona typową niedokrwistością z niedoboru żelaza. Dlatego podawanie żelaza, czy to w diecie, czy w preparatach, nie będzie skuteczne. Możliwe, że dziecko w czasie badania było przewodnione, na co wskazuje niski hematokryt. Dlatego warto badanie powtórzyć.

U Pani syna występuje niedokrwistość normobarwliwa, czyli związana z prawidłową wielkością krwinki.

  • Takie niedokrwistości mogą być związane z hemolizą (rozpadem krwinek) - aby to stwierdzić należy wykonać dodatkowe badania biochemiczne.
  • Mogą też być związane z krwawieniem np. z przewodu pokarmowego - czy dziecko oddaje smoliste stolce?, czy widać krew w kale?
  • Możliwe, ale najmniej prawdopodobne są schorzenia hematologiczne - należy o nich pomyśleć po wykluczeniu częstszych przyczyn.