Niska hemoglobina u wegetarianki a białaczka

Witam. Najprawdopodobniej jestem hipochondryczką, ale chciałabym prosić o rozwianie wątpliwości albo jakieś ukierunkowanie. Zaczęło się od tego, że chciałam oddać krew, ale okazało się, że mam za niską hemoglobinę (nie wiem dokładnie ile, dodam tylko, że w lutym oddawałam krew i wszystko było OK). Doktor zalecśća mi jeść czerwone mięso, a ponieważ jestem wegetarianką (od 3 lat i procz tych komplikacji, o których teraz piszę, wszystko bylo OK), zaleciła kupić żelazo. Wyczytałam, że niska hemoglobina może prowadzić do anemii i że ma to też jakiś związek z białaczką. Wystraszyłam się, bo od paru dni, tygodnia może, zauważyłam u siebie parę objawów, które były wymienione, jak ból głowy, krawienie dziąseł, ospałość, zmęczenie, bolą mnie często plecy, ciężko mi chodzić po schodach... Czy mam się czym martwić? Czy to wszystko ma ze sobą związek, czy zaczynam niepotrzebnie panikować?
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Myślę, że należy podejść do sprawy na spokojnie i przede wszystkim sprawdzić, czy rzeczywiście ma Pani anemię (czyli obniżony poziom hemoglobiny we krwi) - czyli zrobić morfologię krwi.

Dieta wegetariańska faktycznie predysponuje do pewnych niedoborów (m.in. żelaza), które mogą skutkować zaburzeniami produkcji krwi. Ważne jest, aby - jeżeli zdecydowała się Pani nie jeść mięsa - spożywała pani produkty roślinne, zawierające dużo żelaza (np. fasola, szpinak, zielona sałata, jajka - żółtko, soja, kasza, brokuły, suszone morele i śliwki, rodzynki) oraz unikanie produktów zaburzających wchłanianie żelaza (kawa, czarna herbata).

Pragnąc Panią uspokoić - anemia nie prowadzi do rozwoju białaczki, a jedynie bywa czasem objawem tej choroby - zazwyczaj razem z innymi zaburzeniami we krwi - spadkiem poziomu płytek, nieprawidłowym poziomem leukocytów.

Co do opisanych przez Panią dolegliwości - niestety, diagnozować przez Internet się nie da, ze względu na brak możliwości zbadania pacjenta. Aby rozwiać wątpliwości, najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który w razie wykrycia nieprawidłowości skieruje Panią na dodatkowe badania.

Pozdrawiam serdecznie