Niska odporność u dziecka a paciorkowiec S.agalactiae w ciąży

Witam, moja córka ma 2 lata i 2 miesiące. Od 7 miesiąca uczęszcza do żłobka. Do 6. miesiąca w ogóle nie chorowała. Karmiłam córkę do 3. miesiąca. Teraz bardzo często choruje, różnego rodzaju infekcje objawiające się katarem, kaszlem, czasami gorączką. Lekarz przepisuje jej lekarstwa, rzadko antybiotyki (brak wskazań do antybiotykoterapii). Co może powodować tak częste infekcje? Czy jest jakiś sposób żeby zwiększyć jej odporność? Dostaje Bioaron C. Podczas ciąży, na samym końcu stwierdzono u mnie obecność paciorkowca "Streptococcus agalactiae". Nie brałam żadnego antybiotyku. Córka po porodzie miała drobną infekcję, ale nie było wskazań do dłuższego pobytu w szpitalu. Czy to mogło jakkolwiek wpłynąć na obniżoną odporność mojej córki? Jej infekcje kompletnie dezorganizują nasze życie (ciągłe zwolnienia z pracy itd.). Jak mam jej pomóc?

KOBIETA, 2 LAT ponad rok temu

Witam! Układ odpornościowy u dzieci wykazuje wiele cech niedojrzałości, dlatego bardzo często dochodzi do infekcji górnych dróg oddechowych. Uważa się, że pełną sprawność immunologiczną dziecko osiąga w wieku 12 lat, do tego czasu może dochodzić do infekcji częściej niż u dorosłych. W przypadku Pani córki należy uwzględnić również czynniki epidemiologiczny jakim jest żłobek, który stanowi duże skupisko dzieci, a tym samym rezerwuar dla wirusów. Paciorkowiec S.agalactiae nie ma tutaj żadnego znaczenie i proszę się tym nie martwić. W celu zwiększenia odporności dziecka proponuję stosować przede wszystkim probiotyki, które stanowią żywe kultury bakterii pożytecznych dla naszego organizmu po wieloma względami także pod względem immunologicznym. Stosowany suplement diety Bioaron C również może okazać się pomocny. Niestety nie ma innych środków, które mogłyby skutecznie wyeliminować problem infekcji. Pozdrawiam serdecznie!