Niski poziom cukru

Miałam badany ostatnio cukier i wynik był zaskakujący - 29, nie było to badanie przeprowadzone na czczo. Po zjedzeniu ciastka poziom wzrósł do 111. Czytałam o objawach przy niskim poziomie cukru i z całego spisu u siebie zauważyłam jedynie bladość skóry, mam za to wzmozone pragnienie i suchość w jamie ustnej oraz częste oddawanie moczu - z tego, co wiem, to raczej objawy wysokiego poziomu cukru. Czy powinnam zgłosić się z tym do lekarza?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Poziom cukru we krwi może być wyrażany w 2 jednostkach. Pierwszą (njaczęściej stosowaną) jest mg/dl. Jeśli wynik był wyrażony w tej jednostce, to świadczyłby o ciężkiej hipoglikemii (tj. niedocukrzeniu). W tej sytuacji miałaby Pani wyraźne objawy (nawet utratę przytomności). Zawsze może jednak być to błąd laboratoryjny.

Drugą jednostką jest mmol/l. Wynik wyrażony w tej jednostce byłby istotnie za wysoki (= 360 mg/dl).

Powinna się Pani zgłosić do lekarza.