Niski poziom glukozy we krwi

Witam! W ciąży miałam cukrzycę ciężarnych z insuliną (ok. 8 jednostek na dzień, wcześniej tylko na diecie, ale fenoterol podwyższył poziom cukru). Mam 29 lat, 171 cm i ważę ok. 62 kg, karmię piersią. Urodziłam 11 miesięcy temu i teraz zrobiłam test obciążenia glukozą. Wyniki są następujące: Glukoza na czczo - 3.83 mmol/l, glukoza po 2 godz. po 75 g - 3.38 mmol/l. Podczas czekania zeszłam 10 schodków na ławkę i po 2 godzinach z powrotem (laborantka mi pozwoliła), to chyba nie mogło obniżyć cukru? Pielęgniarka dała mi do popicia po wypiciu kubka z glukozą w wodzie, jeszcze jeden kubeczek (ok. 200 ml) wody, wypiłam tuż po wypiciu glukozy, w ciągu tych 5 min. Noc przed badaniem była częściowo nieprzespana. Nie wiem, czy mogło mieć znaczenie, że drugie pobranie było w czasie, gdy normalnie karmiłabym piersią. Zastanawia mnie tak niski poziom po wypiciu glukozy.

Ostatnio, jakieś 3 miesiące temu troszkę zmieniłam dietę, zaczęłam jeść więcej nabiału, podjadać czekoladę i słodycze (wcześniej bałam się alergii dziecka) i wydaje mi się, że trochę przytyłam. Od miesiąca chodzę też 1 raz na tydzień na jogę ashtangę, zajęcia są dość zaawansowane i jestem po nich wyczerpana (przed badaniem byłam na jodze 2 dni wcześniej i bardzo bolały mnie mięśnie). Jeszcze kilka informacji do wywiadu, pewnie bez znaczenia. W ciąży mało przybierałam na wadze, od diagnozy cukrzycy waga się nie ruszała, a dziecko rosło, dopiero pod koniec na insulinie (2 miesiące) zaczęłam jeść słodycze i przytyłam jeszcze 3 kg (w sumie 10 kg). Od dziecka potrzebuję ok. 9 godz. snu, żeby się wyspać i nie być senną, gdy mogłam spałam 10, teraz oczywiście śpię mniej, 7-8 z przerwami w nocy. Mam zwykle, od lat, niską temperaturę, ok. 36,4, czasem poniżej 35. Gdy miałam 5 lat straciłam przytomność z powodu acetonemii, po kilku dniach w szpitalu było ok i nic podobnego się już nie pojawiło. Kilka lat temu stwierdzono (3 lekarzy), że mam policystyczne jajniki, ale potem cysty zniknęły i inny lekarz stwierdził, że nie mam. Przy okazji badania glukozy sprawdziłam też TSH, jest 4,030. Czy jest coś, co powinnam zrobić w związku z niską glukozą, odżywiać się w określony sposób, zrobić jeszcze jakieś badania? Bardzo proszę o wskazania.

Witam serdecznie!

Niskie stężenie glukozy po spożyciu glukozy w teście doustnego obciążenia glukozą może świadczyć o insulinooporności. Insulinooporność jest zaburzeniem metabolicznym w którym dochodzi zmniejszenia wrażliwości niektórych tkanek na insulinę.
Opisane czynności wykonywane podczas testu nie powinny wpłynąć na wynik badania. Jednak na podstawie jednego pomiaru nie ma możliwości aby postawić takie rozpoznanie.

Powinna Pani być pod stałą kontrolą poradni diabetologicznej - po pierwsze z powodu wystąpienia cukrzycy ciężarnych, która predysponuje Panią do pojawienia się cukrzycy, po drugie ze względu na niejasne pochodzenie acetonemii w dzieciństwie, a po trzecie z powodu wyniku krzywej cukrowej.
Po zbadaniu, dokładnym zebraniu wywiadu i obejrzeniu wyników badań dodatkowych lekarz zdecyduje o konieczności wykonywanych badań dodatkowych.

Pozdrawiam