Niski poziom żelaza i bóle brzucha u dziecka

Witam, czekamy na wizytę u pediatry w związku z częstymi bólami brzuszka u mojego 4 letniego synka (ostatnio nasiliła się ich częstotliwość), ale martwię się bardzo wynikami, które dzisiaj odebrałam i bardzo prosiłabym o ich interpretację i sugestie co do diagnozy. Do tej pory syn bardzo rzadko uskarżał się na bóle brzuszka, nie choruje (ostatnio w lutym zapalenie jamy ustnej), nie jest apatyczny, nie miał problemu z apetytem. Od kilku dni sygnalizuje bóle brzuszka, rano chwilę po przebudzeniu, chwilę po posiłkach, a dzisiaj już kilkanaście razy (przy czym kładzie się na moment, prosi o masaż i za chwilkę przechodzi). Nie ma gorączki, zachowanie i stan ogólny dobry. Wypróżnienia w miarę regularne (codziennie, czasami zdarza się co dwa dni, kupka na wpół twarda, zbita, pół miękka, uformowana-przepraszam za opis, ale czasami to ważne). Dwa dni temu wieczorem wymioty (incydentalnie 2 razy), w nocy i po przebudzeniu już było dobrze, oprócz bólu brzuszka. Do tej pory jadał bez problemu, od tygodnia zupy nie chce jeść wcale (nawet tej ulubionej), z drugim daniem jest lepiej, ale ilości są na pewno mniejsze. Sugerowano mi zrobienie morfologii, CRP, oraz ogólnego badania moczu. Dodatkowo tknięta intuicją zleciłam żelazo i posiew (na wynik niestety muszę poczekać). Wyniki jakie odebrałam: Morfologia: leukocyty [C30] 6.36 G/l erytrocyty [C02] 5.12 T/l hemoglobina 14.2 g/dl hematokryt 39.7 % MCV 77.5 fl MCH 27.7 pg MCHC 35.8 g/dl RDW 12.9 % płytki krwi [C66] 228 G/l MPV 10.6 fl neutrocyty 1.43 G/l limfocyty 3.56 G/l monocyty 1.26 G/l eozynocyty 0.09 G/l bazocyty 0.02 G/l % neutrocytów 22.5 % % limfocytów 56% % monocytów 19.8% % eozynocytów 1.4% % bazocytów 0.3% OB 7 mm/godz. CRP 3.65 mg/l żelazo 33 ug/dl. Badanie ogólne moczu: kolor żółty przejrzystość przejrzysty glukoza ujemny bilirubina ujemny ciała ketonowe [A11] ujemny ciężar właściwy 1.020 erytrocyty [A13] ujemny ph 6 białko ujemny urobilinogen w normie azotyny ujemny leukocyty [A14] ujemny. Dodam, że zdarzało mu się pocić w nocy (raczej tuż po zaśnięciu, podczas snu w nocy już było ok.), tzn. główka. Po lutowej infekcji dość znacznie, ale po powrocie do codziennej diety po kilku takich wieczorach już było ok. Teraz wieczorami również zaraz po zaśnięciu pociła mu się główka, ale winą obarczyłam raczej zbyt ciepłe pomieszczenie. Wczoraj kiedy już jest ciut chłodniej pocenie jest zdecydowanie mniej intensywne. Synek jest dość wysoki jak na swój wiek (ok. 115 cm) i waży ok. 21 kg. Przez ostatnie pół roku w/g naszej miary urósł 5 cm. Gdy robione były poprzednie badania poziom żelaza wynosił 91 ug/dl (10.11.2010), morfologia była w normie (bez odchyleń oprócz MCH 26.4 pg, który był oznaczony jako podwyższony). Bardzo proszę o interpretację wyników i podpowiedź co do diagnozy, bo bardzo się martwimy. pozdrawiam Anna K

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Warto byłoby przy wynikach wspomnieć także o normach jakie stosuje laboratorium, w którym badania były wykonywane, ponieważ wartości uznawane za normę mogą się różnić w zależności od procedur oraz użytych odczynników.

Jeżeli chodzi o parametry czerwonokrwinkowe: hemoglobina, hematokryt oraz ilość krwinek czerwonych są w normie.
MCV (średnia objętość krwinki) oraz poziom żelaza są obniżone.

Podwyższona wartość monocytów oraz bóle brzucha skłaniają ku dalszej diagnostyce. Na pewno warto określić badaniem fizykalnym oraz badaniami obrazowymi wielkość śledziony oraz wątroby (można się sugerować lokalizacją bólu - po lewej śledziona, po prawej wątroba).

Parametry stanu zapalnego są w normie, dlatego nie możemy mówić o ostrej infekcji wymagającej leczenia. Nieprawidłowości w badaniach mogą świadczyć o przewlekłym procesie chorobowym, w tym też zapalnym lub przebytej infekcji. Na pewno nie można zaniechać dalszej diagnostyki. Proszę skonsultować się z pediatra, który na podstawie całościowego obrazu oraz badań będzie mógł poprowadzić dalszą diagnostykę.
Pozdrawiam serdecznie!