Niski poziom żelaza u 4-latka

Mój 4 letni synek bez żadnych oznak dostał 39,3 gorączkę,poszłam do lekarza pediatry i poprosiłam o zrobienie badań i wyszło że ma poziom żelaza 4,6 powtórzone dwukrotnie. Leukocyty 8,2 Limfocyty 19,0 % Erytrocyty 4,23 Hemoglobina 10,60 Hematokryt 32,9 MCV 77,8 MCH 25,1 MCHC 32,2 RDW 11,8 Płytki krwi 271 MPV 4,9 PDW 16,3 P- LCR 0,13 i nie wiem jak to się stało synek miał apetyt i jadł zdrowo! Co w takim razie jest przyczyną tak niskiego żelaza i czy spowodowało to jakies urazy?
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie. Niedobór żelaza może wynikać nie tylko z wykorzystania jego rezerw i ograniczonych dostaw, ale także z niedostatecznego wchłaniania z przewodu pokarmowego - przyczyną jest najczęściej alergia na białko mleka krowiego lub (u starszych niemowląt i małych dzieci) alergia na gluten bądź celiakia. Alergia pokarmowa może się niekiedy wiązać z niewielkimi ale długotrwałymi stratami krwi z przewodu pokarmowego, a zatem z systematyczną utratą żelaza. Jeśli zachodzi takie podejrzenie, zaleca się badanie kału na krew utajoną. Konieczna jest suplementacja żelaza oraz odpowiednia jego podaż w diecie.

Nie podała Pani w jakich jednostkach wyrażony jest poziom żelaza. Podejrzewam, że w mikromolach. Jeśli tak, to jest to wartość obniżona.
Wartości hemoglobiny i objętości krwinki czerwonej (MCV) również są poniżej normy.
Wszystko to składa się w obraz niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Pisze Pani, że syn gorączkował 39,3 st.C, co świadczy o toczącej się infekcji. Wartości morfotyczne krwi, podobnie jak poziom żelaza we krwi obniżają się w trakcie infekcji. Mówi się nawet o tzw niedokrwistości przyinfekcyjnej.
Proponuję wykonać kontrolne oznaczenia morfologii i poziomu żelaza we krwi 1-2 tygodnie po zakończonej infekcji. W przypadku stwierdzenia obniżenie tych parametrów najpewniej konieczne będzie podawanie dziecku preparatów żelaza i zmiana diety dziecka na bogatą w żelazo (czerwone mięso, pietruszka, orzechy, produkty zbożowe z żyta i owsa, migdały, warzywa strączkowe, żółtko, kakao)
Pyta Pani o przyczyny niedoboru żelaza. Pierwszym i najczęstszym jest jego niedobór w diecie, kolejne to upośledzone wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego i krwawienia oraz choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego.
Warto zbadać stolec dziecka na obecność pasożytów i krew utajoną. Są to badania nieobciążające dziecko i "bezstresowe", a sporo wyjaśnią.