Niski progesteron: czy to niebezpieczne?

Witam serdecznie. Miałam duże problemy z zajściem w ciążę, po ponad roku udało się. Moim problemem był niski progesteron oraz prolaktyna. Jestem obecnie w 9 tygodniu ciąży. Mój lekarz nie zlecił mi badania progesteronu, ale biorę (z uwagi na wcześniejsze problemy) 2x1 syntetyczny analog proesgeronu. Nie mam plamień, ani krwawienia, rzadko niewielkie skurcze. Zrobiłam progesteron na własną rękę w 7 i 9 tygodniu i w 7 wynosił 12.4, a w 9 tygodniu 12,5 ng/ml. Norma wg laboratorium dla 1 trymestru to 9,3 do 33,2 ng/ml. Obawiam się, że jednak, że mój progesteron jest trochę za niski i nie przybywa. Czy powinnam się martwić. Nie chcę denerwować mojego Pana doktora, gdyż zrobiłam te badania na własną rękę, on mi ich nie zalecił. Nie chcę, aby myślał, że mu nie ufam, bo dzięki jego leczeniu jestem w ciąży. Proszę o szczerą poradę. Z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie otrzymała Pani syntetycznego progesteronu, ale przyjmuje Pani jego analog, mający bardzo poodbne działanie do naturalnego hormonu.

Proszę nie przejmować się niskim poziomem progesteronu. Nie jest to badanie pozwalające prognozować co do szans na utrzymanie ciąży, szczególnie że nie obserwuje Pani krwawienia czy innych niepokojących objawów (niezbyt nasilone pobolewanie w dole brzucha uważane jest za normę właściwie przez cały okres ciąży). Zresztą, stężenie progesteronu w Pani surowicy utrzymuje się w normie!

Najwazniejszym czynnikiem rokowniczym jest stwierdzenie prawidłowej czynności serca zrodka w badaniu USG. Jeśli lekarz ją uwidocznił, to nie ma powodów do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!