Niski progesteron i mięśniaki a problemy z zajściem w ciążę
Dzień dobry, mam 34 lata i staram się o drugie dziecko. Przeszkodą jest mięśniak. 16.12.09 r. poddałam się badaniu cytologicznemu. Rozpoznanie cytologiczne: PAPANICOLAOU "II" GR. AYRE "I" A. 28.12.09 r. miałam badanie USG narządu płciowego. Poniżej zamieszczam wynik badania. Trzon macicy o regularnym zarysie i niejednorodnej echogeniczności, w tyłozgięciu. Wymiary AP 56,0 mm. Endometrium normoechogenne o szerokości 13,6 mm z echem centralnym. Na ścianie przedniej i po stronie lewej trzonu, w dnie owalna normoechogenna struktura o średnicy 37 mm, charakterystyczna dla myoma. Zarys szyjki macicy prawidłowy. Jajnik prawy o wymiarach 31,3 x 16,2 mm z pęcherzykiem dominującym. Jajnik lewy o wymiarach 31x21 mm. Jajnik o prawidłowej echogeniczności. Zatoka Douglasa wolna. W 5 dniu cyklu robiłam badania hormonalne. Poniżej zamieszczam wyniki: TSH - II GEN. - 3,30 uIU/ml, 0,47-5,01, ESTRADIOL - 40,58 pg/ml, FSH - 4,99 mIU/ml, LH - 3,85 mIU/ml, PROLAKTYNA - 21,39 ng/ml. W 19 dniu ponownie badania hormonalne. Wyniki: PROGESTERON - 1,15 ng/ml, GLUKOZA - 86 mg/dl, antygen HBs - ujemny(-), hemoglobina - 11,7 g/dl. Bardzo proszę o zinterpretowanie moich wyników badań oraz podpowiedzenie mi, jakie zrobić jeszcze badania. Pozdrawiam, Marta.

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
opis usg narządu rodnego wydaje się być prawidłowy, poza zmianami wynikającymi z obecności mięśniaka. Mięsniaki mogą utrudniać zajście w ciąże, mogą powodować obfite miesiączki. Wyniki badań hormonalnych mieszczą się w normie, poza progesteronem, który jest dość niski i może powodować również trudności z zajściem w ciąże czy z utrzymaniem ciąży. Ma Pani również cechy anemii (niska hemoglobina), co może wiązać się z ew. obfitymi miesiączkami, ale tu potrzebna jest szersza dignostyka, z jakim rodzajem niedokrwistości mamy do czynienia, czy jest to niedokrwistość z niedoboru żelaza, pasująca do opisanych przyczyn. Stan zapalny w pochwie również dobrze byłoby przed ew. ciążą wyleczyć. Tak więc konieczna jest wizyta u ginekologa, który zaproponuje dalsze postępowanie.
Pozdrawiam.