Niski puls

Witam, mam 25 lat i pół roku temu urodziłam córkę. Od jakiegoś czasu mierzę ciśnienie i mam w granicach 110/60. Niepokoi mnie natomiast niski puls, który utrzymuje się w granicach 50-55. Czasem zdarzy się nawet poniżej 50. Nie mam z tego powodu żadnych innych poważnych dolegliwości, poza częstym uczuciem osłabienia w nogach i rękach, zawrotami i bólem głowy, kłuciem w sercu i głowie. Nie wiem, czy w związku z tym powinnam udać się do jakiegoś lekarza, czy nie ma powodu do niepokoju.D odam, że miałam robione echo serca, które nic nie wykazało poza nieznacznym wypadaniem płatka zastawki mitralnej. Pozdrawiam
25 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Objawy takie jak niski puls, osłabienie, zawroty głowy mogą nie wiązać się z patologią i być spowodowane np. przemęczeniem związanym z okresem ciąży i opieki nad maleńkim dzieckiem. Warto jednakże sprawdzić, czy wyżej wymienione problemy nie wiążą się z zaburzeniami czynności tarczycy (niedoczynność).

W tym celu najlepiej oznaczyć poziom TSH we krwi, hormonu stymulującego tarczycę do wydzielania docelowych hormonów. To bardzo czuły wskaźnik czynności tarczycy. Oprócz tego warto także zbadać morfologię krwi + OB. W razie gdyby dolegliwości utrzymywały się i ulegały nasileniu, warto wykonać badanie Holter ekg (np. w ramach poradni kardiologicznej), co pozwala na ocenę rytmu serca przez 24h i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

Tymczasem proszę zadbać koniecznie o odpowiednią dietę i ilość snu. Warto także, aby ktoś wspomógł Panią w opiece nad dzieckiem. Korzystnie powinno na Panią także wpłynąć uprawianie sportu - wystarczy 1-2 razy w tygodniu basen lub ćwiczenia w domu.

Pozdrawiam serdecznie