Niski wzrost w okresie dojrzewania

Mam problem. Mam 13 lat. Mam 50 kg i 148 cm wzrostu. Mam małych rodziców, a miesiączkę dostałam już 2 lata temu. Czy będę miała chociaż te 161 cm wzrostu?
13 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Twój wzrost znajduje się poniżej dziesiątego centyla. Oznacza to, iż jest on zdecydowanie mniejszy, niż u Twoich rówieśników, których parametrów użyto do badań statystycznych. Taka sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem. Fakt niskiego wzrostu nie musi oznaczać, że występują jakiekolwiek nieprawidłowości. Jedną z przyczyn takiego stanu może być mała długość ciała rodziców. Nie da się stwierdzić, czy uda i się osiągnąć podany powyżej wzrost. Można jedynie przypuszczać, że w Twoim wieku proces rośnięcia jeszcze się nie zakończył.