Niskie ciśnienie krwi i gorzki posmak kawy

Witam. Mam 43 lata i bardzo niskie ciśnienie. Oprócz tego jestem po guzie mózgu i biorę profilaktycznie leki przeciwpadaczkowe. Ratuję się kawą. Od jakiegoś czasu nie mogę jej pić, bo od mniej więcej od połowy filiżanki czuję niesmak i gorycz w ustach. Kawa jest słodzona i często z mlekiem. Nigdy nie miałam kłopotów gastrycznych. Co może być przyczyną owej goryczy i jak temu zaradzić? Pozdrawiam

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Dzień dobry,
Gorycz w ustach po spożyciu pokarmów może świadczyć o kłopotach z watrobą. Proszę skonsultować to z lekarzem i wykonać próby wątrobowe. Dodatkowo watroba może być stłuszczona ( jeśli ma Pani otyłość brzuszną) , warto pamiętać o lekach osłonowych na wątrobę jeżeli jest Pani po chemoterapii i dodatkowo stale przyjmuje Pani leki metabolizowane w wątrobie.

Witam, powodem odczuwanego niesmaku i goryczy w ustach po wypiciu kawy może być dysfunkcja woreczka żółciowego czy wątroby lub dwunastnicy. Niestety prawdziwa kawa ma właściwości silnie drażniące, zakwaszające i odwadniające co nie sprzyja zdrowiu w ogóle a szczególnie wyżej wspomnianym organom. Poza tym pita z mlekiem wcale nie jest bardziej łagodna. Dlatego też radzę by ją zastąpić kawą orkiszową dostępną w sklepie ze zdrową żywnością lub zielarskim i pić z dodatkiem szczypty kardamonu czy cynamonu posłodzoną stewią lub ksylitolem. Ponadto z racji tego, iż wykryto u Pani guz mózgu warto zadbać o siebie, szczególnie o prawidłowy tryb życia,
w tym właściwą dietę, która będzie chronić przed chorobą nowotworową, wzmocni odporność immunologiczną. Niskie ciśnienie również da się wyregulować dietą w oparciu o korektę dotychczasowego jadłospisu. Serdeczne pozdrowienia

Witam! Przyczyn może być wiele, ale aby nie doszukiwać się niepotrzebnie czegoś groźnego należy odstawić kawę na tydzień i obserwować organizm. Jeśli objawy będą się pojawiały należy skorzystać z porady lekarza. Nie napisała Pani kiedy pije Pani kawę, ale jeśli na czczo to fakt ten mógł wpłynąć na podrażnienie błony śluzowej żołądka.

Smak to jeden z podstawowych zmysłów, w który zaopatrzyła natura człowieka. Dzięki kubkom smakowym odróżniamy smak pokarmów, dostarczają one człowiekowi informacji o czterech podstawowych rodzajach smaku: słodki, słony, kwaśny, gorzki.
W skrócie można powiedzieć, że smak służy do chemicznej analizy składu pokarmu.
Skutkiem ubocznym smaku jest posmak. Jeżeli jednak posmak nie wynika z niewłaściwej diety czy higieny jamy ustnej to wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż "dziwny smak" niekiedy bywa objawem chorób.
Pozdrawiam!
Ania Kuczkin

Witam serdecznie.
Jeśli kawą zazwyczaj podnosiła Pani sobie ciśnienie mogła ona źle wpłynąć na Pani żołądek, polecam inne metody np. pić dobre gatunkowo herbaty zielone liściaste z guaraną które regulują ciśnienie a są na pewno zdrowsze niż kawa, kolejnym dobrym sposobem na lepsze ciśnienie są prysznice poranne ( chłodne-ciepłe-chłodne), Dieta też jest bardzo ważna, powinno się jeść częściej, można dosalać bardziej potrawy solą morską i oczywiście uzupełnianie płynów min 2 l/dobę. Pozdrawiam Anna Kaczmarek Dietetyk

Witam, czy gorzki posmak występuje tylko po kawie? jeżeli pojawia się częściej zalecam wizytę u lekarza.
Z pewnością może warto zmienić kawę oraz ograniczyć spożycie kawy- nadmiar może wywoływać ten posmak.

 Ewa KozĹowska

witam,
niesmak i gorycz w ustach może wynikać z rodzaju i sposobu przygotowania kawy. Nie powinna Pani spożywać kawy parzonej po turecku, zalewanej wrzątkiem.Taka kawa jest zawiesiną a nie roztworem jak np kawa parzona w ekspresie/rozpuszczalna i dlatego silniej podrażnia żołądek. Poza tym kawa sypana i zalewana wrzątkiem zawiera duże ilości tłuszczy podwyższających cholesterol i mocno drażniących wątrobę. Najlepszym wyborem jest więc kawa parzona w ekspresie z ew. dodatkiem odrobiny mleka. Jeśli zmiana przygotowania kawy nie zniweluje przykrych dolegliwości proszę skonsultować się z lekarzem!