Niskie ciśnienie w ciąży

Dzień dobry, na początku zaznaczę, że jestem w ciąży. Mam pytanie dotyczące niskiego ciśnienia w ciąży. Jestem już w 29 tygodniu ciąży, a moje ciśnienie wydaje mi się za niskie. Raz mam 106\60, na następnej wizycie mam 118\60, potem było 90\50 i następne 94\60. Dodam, że ciśnienie mierzy mi położna co 3 tygodnie. Zdarza się, że mam zawroty i bóle głowy i ostatnio w tym tygodniu lekkie krwotoki z nosa. Boję się trochę, ponieważ jestem w Anglii, tu trochę inaczej lekarze podchodzą do ciąży niż w Polsce. Chciałabym się dowiedzieć, czy niskie ciśnienie w ciąży może być zagrożeniem? O czym może świadczyć aż tak niskie ciśnienie w ciąży? Co powinnam zrobić w tej sytuacji, jakie kroki podjąć? Dodam, że jestem już po 3 utratach ciąży więc bardzo się boje, czy z dzieckiem będzie wszystko dobrze. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Marta

Witam!

W ciąży między 12 a 26 tygodniem ciśnienie tętnicze krwi ulega obniżeniu. Po tym okresie powinno się stopniowo podnosić aż do 36 tygodnia, kiedy powinno osiągnąć wartości sprzed ciąży. Proponuję udać się wcześniej na kolejny pomiar ciśnienia. Jeżeli wartości nadal będą takie niskie (jak 2 ostatnie pomiary, pierwsze 2 są prawidłowe), powinna Pani zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę, aby ustalić przyczynę hipotonii. Zbyt niskie ciśnienie krwi może być przyczyną za małego przepływu krwi przez łożysko i niedotlenienia płodu.

Krwawienia z nosa również dość często towarzyszą ciąży. Jednak w takim wypadku warto wykonać morfologię, żeby sprawdzić czy liczba płytek krwi nie jest za niska. Małopłytkowość ciążowa powstaje w drugiej połowie ciąży. W większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla przebiegu ciąży i porodu. Niemniej jednak należy sprawdzić, czy liczba płytek jest dość wysoka, aby nie stwarzała niebezpieczeństwa wystąpienia groźnego krwotoku.
Może się też okazać, że krwawieniom z nosa nie towarzyszy małopłytkowość i wszystko jest w porządku.