Niskie położenie szyjki macicy w ciąży - czy są powody do niepokoju?

Witam,
niedawno wróciłam od ginekologa, który poinformował mnie min. że mam nisko położoną szyjkę macicy. Ja podczas wizyt lekarskich niestety często zapominam języka w buzi i nawet nie zapytałam co to oznacza, ale widziałam że minę miał nie za ciekawą.

Obecnie jestem w 11 tygodniu ciąży i nie wiem czy to coś złego? Lekarz powiedział, że więcej się dowiemy na następnej konsultacji, na którą mam iść za niecały miesiąc, ale ja chyba tyle nie wytrzymam.
To moja pierwsza ciąża, a też nie jetem jakiejś pierwszej młodości.
Bardzo proszę o informację czego mogę się spodziewać, czy to może być coś co powinno mnie nie pokoić?
Chciałam jeszcze podkreślić, że szyjka macicy nie jest skrócona, tylko nisko położona, podczas badania lekarz powiedział, że nie musi daleko badać, bo praktycznie czuć ją nisko.
Może panikuję, ale lepiej wiedzieć niż żyć w ciągłej niepewności i strachu.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Należy regularnie obserwować długość szyjki macicy, jeżeli nie będzie się skracać zbyt szybko, to nie powinno być powodów do niepokoju. Samo jej niskie położenie jeszcze o niczym nie świadczy, najprawdopodobniej jest związane z Pani budową. Normalnie niskie położenie szyjki macicy związane jest z okresem dni płodnych oraz okołoporodowym. W czasie ciąży powinna być ona położona nieco wyżej. Proszę się stosować do zaleceń lekarza dotyczących oszczędnego stylu życia, odpoczynku, etc. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze, czego Pani życzę.

Pozdrawiam serdecznie!