Niskie stężenie hemoglobiny i zmniejszona objetość krwinki czerwonej oraz zawartość i stężenie hemoglobiny w krwince

Witam. Jestem kobietą, mam 48 lat. Ostatnio czuję się zmęczona, od kilku dni boli mnie w klatce piersiowej w okolicach serca, do tego boli mnie lewa ręka, nie bardzo mogę wziąć w nią coś ciężkiego, bo czuję ból w ręku i okolicach serca. Poza tym nie mogę szybko chodzić, bo strasznie się męczę (ważę 65 kg przy wzroście 170 cm). Zrobiłam badanie, oto moje wyniki: cholesterol LDL D 96,51 mg/dl; żelazo 6,4 ug/ dl; cholesterol całkowity 178 mg/dl; leukocyty 5,60 ; limfocyty% 31%; neutrofile% 52%; limfocyty 1,8; neutrofile 2,9; erytrocyty 4,52; MCV 67,3 fl; hematokryt 30,4%; MCH 18,6 pg; MCHC 27,6 g/dl; hemoglobina 8,4 g/dl; pytki krwi 406; MID% 16,8%; MID 0,9; amylaza w surowicy 50 U/l. Żelazo miałam zawsze poniżej normy, ale nie tak niskie. Pozostałe parametry krwi były w normie. Teraz niskie wskazania żelaza i spadła mi hemoglobina (wyniki powtórzone dla pewności). Przez ostatni rok brałam preparaty z żelazem. Proszę o interpretację i poradę. Pozdrawiam

Witam,

Wyniki wskazują na znaczną niedokrwistość mikrocytarną hipochromiczną. Oznacza to, że niskiemu stężeniu hemoglobiny w surowicy towarzyszy znacznie zmniejszona objetość krwinki czerwonej(MCV) oraz zawartość i stężenie hemoglobiny w krwince(MCH, MCHC). Częstą przyczyną jest niedobór żelaza, co ma miejsce również u Pani. Konieczna jest wizyta u lekarza w celu wdrożenia diagnostyki przyczyny niedoboru żelaza i włączenia leczenia. Proszę tego nie lekceważyć, gdyż w przypadku niezdiagnozowania ( a przynajmniej próby) przyczyny niedoboru żelaza, leczenie moze być nieefektywne.

Zależnie od tempa powstania niedokrwistości może być konieczne leczenie szpitalne.

Wśród przedstawionych wyników zwraca uwagę podwyższony odsetek średnich i dużych krwinek białych(do których należą eozynofile, bazofile, monocyty, blasty etc.). Uspokaja prawidłowe ich stężenie wyrażone w liczbach bezwzględnych, które ma większe znaczenie, jednak przy kolejnej kontroli morfologii krwi warto wykonać rozmaz mikroskopowy ( ręczny), duzo dokładniejszy i bardziej wiarygodny.
Pozdrawiam