Niskie ułożenie łożyska w ciąży

witam jestem w 21 tygodniu ciazy pani polozna poinformowala mnie ze mam nisko lozysko mam pytanie czy to cos bardzo groznego i czy w moim wieku bo mam 37lat moze sie podniesc to moja pierwsza ciaza

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Tzw. nisko usadowione łożysko, nie musi wiązać się z istotnym dla ciąży zagrożeniem. W miarę rozwoju ciąży i powiększania się macicy krawędź dolnego bieguna łożyska powinna unosić się ku górze, tym samym zmniejsza się ryzyko przedwczesnego odklejania czy też krwawienia.
Niektórzy eksperci uznają łożysko nisko usadowione jako "najniższy stopień łożyska przodującego"(Niemieckie podręczniki).
Proszę obserwować swój organizm. W przypadku jakiegoś krwawienia, trzeba pilnie udać się do ginekologa. Zalecam Pani bardzo oszczędny tryb życia. Proszę nic nie dźwigać i jak najwięcej wypoczywać, powinno być dobrze:) W razie jakiś problemów proszę jak najszybciej skonsultować się z lekarzem