Nisko osadzony brzuch w ciąży

Witam! Jestem w 27 tygodniu ciąży. Lekarz stwierdził u mnie niskie ułożenie brzucha (mam tak od początku, kiedy pojawił się brzuszek), a do karty ciąży wpisał zagrożenie przedwczesnym porodem i kazał się oszczędzać. Czy mam powody do obaw? Poza tym jest zaniepokojony moją wagą, przez pierwsze trzy miesiące waga mi spadła z powodu nudności i wymiotów, potem zaczęła wzrastać, ale nieznacznie, zaledwie 1,5 kg w 3 tygodnie. Czy to również jest powód do obaw?

Pozdrawiam

Lek. Magdalena Pikul

Witam!

Nisko osadzony brzuch w ciąży wcale nie musi wiązać się ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego, zwłaszcza jeśli jest tak od początku, a nie obniżył się nagle w ostatnim czasie. Ważne jest to, czy szyjka jest odpowiednio długa i zamknięta oraz to, czy nie pojawia się nadmierna czynność skurczowa macicy. Oczywiście w takiej sytuacji powinna Pani jak najwięcej odpoczywać i unikać nadmiernego wysiłku. Jeśli tak będzie to myślę, że może Pani być spokojna. Jeśli chodzi o przyrost masy ciała to wiele kobiet w pierwszym trymestrze traci na wadze, dopiero w kolejnych tygodniach masa ciała zaczyna się powiększać, myślę że tak będzie w Pani przypadku. Zresztą ważne jest przede wszystkim czy płód w USG ma prawidłowe wymiary w stosunku do wieku ciążowego, czy ilość wód płodowych jest odpowiednia, jeśli tak to nie ma powodu do niepokoju.

Pozdrawiam!