Nocne budzenie niemowlaka na karmienie

Moja córka ma 10 miesięcy, śpi i je o tych samych porach, kładę ją spać między 18.45 a 19.30, w zależności od tego, jak długie miała drzemki w dzień (śpi w dzień łącznie do 3 h dziennie). Córka budzi się już o 22-22.30 i dostawała cyca, kolejne pobudki były już co 3-4 h i po 7 rano już pobudka. Od tygodnia zaczęłam odzwyczajać ją od karmienia przed 24, jak się budziła, to ja lub mąż szliśmy do niej, tuliliśmy, kołysaliśmy, jak się uspokajała, to odkładaliśmy ją do łóżeczka (uspokajanie trwało do 15 min), jak się ponownie budziła, to powtarzaliśmy schemat. Takie usypianie trwało do 1,5 h. Następna pobudka była już między 3 a 5 i dawałam jej cyca. Minęło 7 dni i nie widzę żadnych efektów, jedyne co się poprawiło to, to, że zamiast budzić się o 22 budzi się o 23. Wczoraj było już strasznie ciężko dla mnie i wstałam i dałam jej cyca ok. 24.

Zaczęłam się zastanawiać, czy może nie jest za mała na takie odzwyczajanie lub potrzeba więcej czasu - nie wiem, co mam robić. W trakcie ostatnich tygodni zauważyłam, że bez względu, o której szła spać, czy to była 19, czy 20 nawet, zawsze budziła się o 22 (stąd moja decyzja, że chyba nie jest głodna tylko budzi się z przyzwyczajenia). W nocy nie ma szans dać jej butelki lub smoczka, bo nie chce i tylko zaczyna bardziej płakać (nie ma w ogóle smoczka). W dzień używam niekapka, próbowałam dać jej go w nocy, ale zaczynała krzyczeć. Co robić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam Panią!

Każde zdrowe dziecko ma instynkt samozachowawczy, który nie pozwoli mu się zagłodzić. Jeśli konsekwentnie będzie mu Pani podawała w nocy butelkę lub niekapka zamiast piersi, w końcu będzie musiało się z niej napić. Można też spróbować karmić malucha łyżeczką, jeśli nie toleruje butli.

Jeśli chodzi o czas odstawienia od piersi, to nie ma reguły. Niektóre mamy karmią do drugiego, a nawet trzeciego roku życia, inne odstawiają od piersi po piewszym miesiącu. Natomiast, jeśli decyduje się Pani na odstawienie od piersi, to jedyną metodą jest konsekwencja. W innym wypadku, dziecko zacznie wpadać w histerię, co bedzie stresem nie tylko dla niego, ale i dla Państwa.

W poprzednich odpowiedziach na temat problemów z zasypianiem opisywałam metody nauki samodzielnego zasypiania. Zachęcam do ich lektury, jak również do przeczytania książki autorstwa Anette Kast-Zahn pt. "Każde dziecko może nauczyć się spać". Znajdzie tam Pani wiele cennych wskazówek, które już nie jedną mamę uratowały z nocnej opresji ;-)

Pozdrawiam!