Nocne napady tachykardii

Witam. Od 4 miesięcy miałem kilkukrotne nocne napady tachykardii. Budzę się w nocy z pulsem 120-140 trwa to 5-10 minut i jest ok. Mam to tylko w nocy miedzy 3-4 h. Robiłem dwukrotnie ekg24 h, echo serca, test wysiłkowy i wszystko jest ok. Na ekg nie uchwycono czestoskurczu chociaz miałem robione ekg 10 minut po napadzie z szybkim skurczem (130), ale podczas ekg tętno spadlo do 97. teraz lekarz skierował mnie na badanie EPS. Czy słusznie kiedy nic nie wykryto? I jakie jest ryzyko tego badania?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny Panie, badanie elektrofizjologiczne serca polega na wprowadzeniu elektrod do jam serca przez żyły udowe bądź żyłę podobojczykową. Jest to bezpieczne badanie, jednakże jak każde badanie inwazyjne obarczone jest niewielkim ryzykiem. Do możliwych powikłań należą: krwiaki w miejscu wejścia cewników, powikłania zakrzepowo-zatorowe, infekcje, uszkodzenie ścian naczyń lub serca, odma opłucnowa, krwawienie, przejściowy lub trwały blok przedsionkowo-komorowy. Szanowny Panie, jeśli chciałby Pan, aby postawiono właściwą diagnozę powinien Pan stosować się do zaleceń lekarza. Pozdrawiam.