Normowanie się cukrzycy ciążowej po porodzie

Dzien Dobry mampytanie ile czasu sie normuje cukrzyca ciazowa po porodzie w rodzinie nikt nie miał cukrzycy amoje cukry to na czczo do 120 a po posiłku tez do 120 czy mamsie obawiac ,a po wypiciu 75 ml glukozy jaki powinien byc wynik

Witam,
po zakończeniu połogu (8 tyg.) powinna Pani wykonać test obciążenia glukozą (na czczo do 100mg%, po 2 godz. do 140mg%). Jeżeli wynik będzie prawidłowy, należy badanie powtarzać co 2 lata.

Pozdrawiam Agnieszka Nowak-Musiej

Witam,

Jaki czas minął od porodu, a jaki miała Pani poziom glikemii przed ciążą? Pani glikemia na czczo jest za wysoka, natomiast nie sprecyzowała Pani drugiego wyniku - czy jest on godzinę czy dwie po posiłku? Prawidłowe wyniki po posiłku to: po godzinie 120-140 mg%, a po 2 godzinach 100-120 mg%. W przypadku obciążenia doustnego glukozą 75 g wyniki powinny być następujące: po 2 godzinach do 139 mg/dl (7,8 mmol/l) - wynik prawidłowy; 140-199 mg/dl (7,8-11mmol/l) - upośledzona tolerancja glukozy; powyzej 200 mg/dl (11,1mmol/l) - cukrzyca.