Nowy krążek antykoncepcyjny po 2-dniowej przerwie

Kobieta, 21 lat. Witam, od roku stosuję krążek NuvaRing. W środę wyciągnęłam krążek po 3 tygodniach prawidłowego stosowania. Teraz jestem w trakcie 7-dniowej przerwy. Okazało się, że jutro wyjeżdżam i nie chciałabym dostać miesiączki na wyjeździe. Czy mogę włożyć dzisiaj kolejny krążek po 2-dniowej przerwie? I czy skuteczność będzie zachowana? Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Może Pani założyć krążek wcześniej by zmienić datę następnego krwawienia. Obawiam się jednak iż to, które ma nastąpić teraz i tak wystąpi bez względu na Pani działanie związane z krążkiem. Krwawienie pojawia się w wyniku nagłego gwałtownego spadku ilość hormonów. Jeżeli zastosuje Pani nowy krążek antykoncepcja zostanie zachowana.

Lek. Paweł Baljon

Oto fragment z ulotki
Jeśli stosuje się NuvaRing zgodnie z zaleceniami, miesiączki (krwawienia z odstawienia) będą się zaczynać w czasie tygodniowej przerwy w stosowaniu pierścienia. Jeśli pacjentka chce, aby krwawienie z odstawienia zaczynało się w innym dniu, może skrócić przerwę w stosowaniu pierścienia (ale nie wydłużyć!). Na przykład: jeśli krwawienie z odstawienia zwykle zaczyna się w piątek, a pacjentka chce od przyszłego miesiąca zamienić ten dzień na wtorek (3 dni wcześniej), powinna założyć nowy pierścień 3 dni wcześniej niż zwykle.
Jeśli znacznie skróci się przerwę w stosowaniu pierścienia (na przykład do 3 dni lub krócej), w tym czasie krwawienie z odstawienia może nie wystąpić wcale. W czasie stosowania następnego pierścienia może wystąpić plamienie (pojedyncze krople krwi) lub krwawienie międzymiesiączkowe.
Jeśli pacjentka dokładnie nie wie, jak postępować, powinna poprosić o poradę lekarza.