Nowy mąż a relacje z dzieckiem

Moja4 letnia corka od zawsze spala ze mn w lozku, bo bylysmy same. Teraz sytuacjabsie zmienila,zmienilysmy miejsce zamieszkania i mam partnera. Mala dostala swoj pokoj i lozko,ale ciagle sie budzi,wola mnie, a ja kursuje cala noc na zmiane od miedzy nia a sypialnia nowego meza. Maz narzekaka,ze sie ciagle budzi,a mnie zal malej,bo zawsze byla tylko ze mna i nie umie ani spac sama ani byc beze mnie. Nie wiem,co robic,zeby zaakceptowala zmiany i samodzielne spqnie. Prosze o pomoc

Myślę że córka przede wszystkim potrzebuje czasu, ta zmiana jest dla niej naprawdę ogromna. Nie chodzi przecież tylko o zwyczaje dotyczące spania, ale ogólnie o jej pozycję w rodzinie, o relację z mamą, która to relacja poważnie się zmieniła przez włączenie nowej osoby.
Pani wsparcie jest dla córki teraz bardzo ważne, myślę że intuicyjnie dobrze Pani postępuje, będąc przy niej w nocy - ale także wracając do męża. Córki musi kiedyś zaakceptować, że jest on dla Pani bardzo ważny. Naprawdę wymaga to jednak czasu i cierpliwości dorosłych.
W razie wątpliwości mogą się Państwo skonsultować z psychologiem dziecięcym.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Szanowna Pani,

warto rozważyć sytuację długoterminowo. Dziecko w którymś momencie powinno spać samodzielnie chociażby po to, aby nie była to dla niego sytuacja trudna np. podczas pobytu u kogoś lub na kolonii. Komfort dziecka w chwili obecnej jest korzyścią na wyciągnięcie ręki, ale jak wpłynie to długoterminowo na Pani stopień zmęczenia czy relację z partnerem? Warto ustalić pewne granice i respektować przyjęte zasady wyznaczone przez Państwa, jako opiekunów dziecka. Można też rozważyć czy co jakiś czas, nie z musu ale dla przyjemności, dziecko mogłoby spać z Panią/Państwem i jakby to wyglądało.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org