O czym mogą świadczyć takie objawy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Witam serdecznie, mam 24 lata. Tabletki zaczęłam brać 7 lat temu. Ostawiłam je, tj. dokończyłam opakowanie i wystąpiło krwawienie. Następnego opakowania już nie zażywam. Od 1. dnia krwawienia minęło 21 dni. Z mężem współżyliśmy (stosunek przerywany) i żadnych innych metod zabezpieczenia. Od ok. tygodnia bolą mnie sutki przy ich dotknięciu (piekący ból). Gruczoły przy brodawkach teraz są bardziej nabrzmiałe. Temperaturę ciała mam 37C. Przy oddawaniu moczu czuje ucisk. Powiedziałabym, że to jajnik prawy (nie zawsze, ale przeważnie). Podczas brania tabletek nie bolały mnie nigdy piersi a na pewno nie sutki. Miewam zgagi, gdzie u mnie nigdy nie występowały. Zrobiłam test kilka dni temu i wykazało że w ciąży nie jestem. Czy to spowodowane jest hormonami? Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najprawdopodobniej jest to reakcja organizmu na odstawienie tabletek, do których zdążył się już przyzwyczaić. Tym bardziej, że zaczęła je Pani przyjmować w młodym wieku i przyjmowała przez lata. Obecnie może wystąpić potrzeba poczekania kilku miesięcy do pełnego powrotu do naturalnej równowagi hormonalnej. Ucisk i ból w okolicach jajnika może się wiązać z powstałą torbielą. Pani temperatura ciała może być fizjologiczną w fazie lutealnej cyklu, czyli po owulacji. Jeżeli problemy będą się nadal utrzymywać należy się udać do lekarza ginekologa, najlepiej ginekologa - endokrynologa, który pomoże Pani powrócić do pełnej płodności i zdrowia.

Pozdrawiam serdecznie!