O czym może świadczyć wysoki poziom leukocytów?

Jestem w 30. tygodniu ciąży. Od kilku tygodni boli mnie gardło, leczyłam się domowymi sposobami, ale nic nie pomagało. Zrobiłam morfologie i wyszedł wysoki poziom leukocytów 19,9. Czy to od bólu gardła? Poza gardłem nic więcej mnie nie boli. Dodam, że posiew z szyjki macicy wyszedł ujemny, a usg dobrze. Dziecko rozwija się prawidłowo.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
podwyższony poziom leukocytów tzw.  leukocytoza pojawia się najczęściej w przebiegu aktualnie toczącej (bądź niedawno przebytej) infekcji. W Pani przypadku wzrost leukocytów może spowodowany stanem zapalnym gardła. Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który na postawie badania  oceni śluzówkę gardła. Wskazane również byłoby wykonanie morfologii z rozmazem ręcznym leukocytów oraz oznaczenie wskaźnika stanu zapalnego CRP. Badania te pozwolą lekarzowi zróżnicować infekcje wirusową od bakteryjnej.