O czym świadczą bóle migrenowe oraz nierówne źrenice?

Witam, od paru lat mam ataki migrenowe poprzedzone aurą wzroku (mroczki) ok. 10-30 min, po czym ostry ból głowy aż do odruchów wymiotnych. Byłem u okulisty, który swierdził po badaniach dna oka, ciśnienia itd., że wszystko jest ok, tylko minimalnie jedna źrenica jest mniejsza od drugiej. Jestem zapisany już do neurologa, tylko wizyta jest dopiero za 2 tyg. Proszę o pomoc, bo przez to, że cały czas wyobrażam sobie, że to guz mózgu lub coś równie poważnego nie mogę pracować. :(

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Czy źrenice są cały czas nierówne? Czy były już takie od np. urodzenia? - U niektórych osób po prostu jest taka uroda, rodzą się z nierównymi źrenicami.

Czy w oku, gdzie jest węższa źrenica, jest też opadnięta powieka? Czy oko wydaje się zapadnięte? Jeżeli tak, lekarz zaplanuje diagnostykę w kierunku przyczyn zespołu Hornera.

Czy nierówność źrenic jest po napadzie migreny, a potem przechodzi? Może to oznaczać, że ma Pan okoporaźną postać migreny (podczas ataku podwójne widzenie, opadnięcie powieki).

Aby guz mózgu doprowadził do nierówności źrenic, musiałby być bardzo zaawansowany i dawałby jeszcze inne dolegliwości. Dlatego o takim rozpoznaniu przy bezobjawowej nierówności źrenic się nie myśli.

Niemniej jednak potrzebna jest konsultacja z neurologiem (w trybie planowym, nie pilnym). Warto, by każda osoba z migreną choć raz w życiu miała badanie obrazowe głowy. Ponieważ ma Pan ataki migreny z aurą wzrokową, warto wdrożyć stosowne leczenie tych ataków, a jeżeli one są częste, to również odpowiednią profilaktykę.

Niestety osoby z tym typem migreny mają nieznacznie większe ryzyko naczyniowych chorób serca i udaru mózgu. Dlatego powinien Pan prowadzić zdrowy tryb życia - dieta śródziemnomorska, odpowiednia masa ciała i przede wszystkim - zakaz palenia.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!