O czym świadczą cienie na płucach?

Witam, mam 26 lat. Prosiłabym o wytłumaczenie opisu z RTG płuc. Dodatkowe zebra szyjne po prawej stronie. W lewym szczycie bliznowatość włóknista po przebytym procesie spec. W polu środkowym tego płuca dwa okrągławe cienie 24,1x21,1 oraz drugi ok. 10mm oraz mniejsze we wnęce. Okrągły cień śr. 24mm w polu śr. płuca prawego, zmiany podejrzane o meta. Dodam tylko, że gruźlicy nigdy nie miałam, ale często przechodziłam zapalenie oskrzeli. Bardzo proszę o pomoc. Czekam na wizytę u pulmonologa a bardzo się tym wynikiem przejmuję. Dziękuję z góry!

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dodatkowe zebra szyjne są odmiana rozwojowa i nie są niczym niepokojącym. Natomiast niepokojące są cienie w płucu lewym. Podejrzane są one o zmiany przerzutowe. Dlatego celem weryfikacji należy wykonać tomografię klatki piersiowej. jest to badanie dokładniejsze, które pozwoli na wykluczenie lub potwierdzenie obecności tych zmian. Badanie rtg klatki piersiowej jeszcze o niczym nie przesądza.

Należy jak najszybciej udać się na wizytę do pulmonologa.
Czasami pacjent przechodzi gruźlicę i nawet o tym nie wie. W Pani przypadku są to zmiany stare. Nie ma podejrzenia aktywnego procesu gruźliczego.

Pozdrawiam