O czym świadczą podniesione przeciwciała anty-TG?

Witam, mam 27 lat, wykonałam ostatnio badania: anty-TG, anty-TPO, TSH, ft3, ft4. Wszystkie, poza anty-TG, w środku normy. Przeciwciała anty-TG przy normie około 20 wynosiły 30. Lekarz stwierdził, że mam początki Hashimoto i przepisał L-tyroksynę. Noe wiem, czy słusznie?
27 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Przeciwciała przeciw tyreoglobulinie (anty-TG) są z jednym z markerów choroby Hashimoto. W oparciu jedynie o nieznaczny wzrost poziomu tych przeciwciał (często występują u pacjentów z innymi chrobami tarczycy), bez badania USG i biopsji gruczołu tarczowego nie stawiałbym takiego rozpoznania. Również problematyczne jest podawanie L-tyroksyny w eutyreozie (przy prawidłowych poziomach hormonów tarczycy). Jeżeli ma Pani wątpliwości co do dotychczasowego leczenia, proszę skonsultować się z innym specjalistą endokrynologiem.