Śluz z pochwy a zagrożenie chorobą

Witam:) Mam 19 lat od dwóch miesięcy zauważyłam u siebie biały śluz z pochwy. Szczególnie dużo go jest przed miesiączką. Nie mam żadnych innych objawów nic mnie nie boli. Miesiączkuje dosyć regularnie raczej nie wchodzi w grę jakies przemarznięcie czy przeziębienie. Chciałabym się spytac co może oznaczać taki biały śluz z pochwy, czy jestem na coś chora, czy czyms się zaraziłam? Bardzo proszę o odpowiedz co mam zrobić z wylatującym białym śluzem z pochwy. Wolałabym nie iść z tym do ginekologa bo nie lubie tych wizyt. Może biały śluz z pochwy nie jest niczym specjalnie groźnym i mogłabym to sama wyleczyć stosując np. jakieś leki dostepne bez recepty? Ważne jest dla mnie żeby pozbyć się tego białego śluzu z pochwy, ponieważ nie jest on zbyt przyjemny... Będę bardzo wdzieczna za wszelkie informacje. Serdecznie pozdrawiam i z góry dziekuje Monika

Witam. Biały, gęsty śluz najczęściej pojawia się fizjologicznie w drugiej połowie cyklu miesięcznego tj. w czasie dni niepłodnych.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, najprawdopodobniej jest to objaw infekcji pochwy. Wskazany jest kontakt z ginekologiem.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Biała wydzielina z pochwy może być fizjologiczna. Jeśli występują upławy o nieprzyjemnym zapachu to można podejrzewać infekcję. W razie wątpliwości proszę udać się na wizytę do specjalisty ginekologa.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisany śluz może mieć charakter fizjologiczny. Może być to jednak także wynik infekcji oraz innych patologii narządu rodnego. W celu uzyskania szczegółowych informacji oraz określenia konkretnej przyczyny sugeruję konsultację ze specjalistą ginekologiem.

Magdalena Mroczek

Witam,

Wygląd śluzu zmienia się wraz z faza cyklu i jest to zupełnie fizjologiczne. W drugiej fazie cyklu śluz może być gęsty, ale jeśli nie ma nieprzyjemnego zapachu to nie powinno to stanowić źródła obaw. Żółty lub zielonkawy śluz to objaw zakażenia bakteryjnego lub rzęsistka. Jeśli śluz ma nieprzyjemny zapach, wtedy może być to objaw grzybicy.
Jako profilaktykę zakażenia dobrze jest używać do higieny intymnej płynu z bakteriami kwasu mlekowego, które hamują rozwój patogenów i obniżają pH pochwy.

Prawdopodobnie w Pani przypadku śluz ma charakter fizjologiczny czyli nie wymaga leczenia. Jeśli natomiast ma on nieprzyjemny rybi zapach i w dodatku pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak świąd pochwy, wtedy może to świadczyć o infekcji prawdopodobnie grzybiczej. W wątpliwych przypadkach ginekolog może zlecić posiew. Jeśli pojawiły się te dodatkowe objawy to proszę zgłosić się do ginekologa, który zbada Panią ginekologiczne, zbierze wywiad i zleci dalsze leczenie.

Infekcjom pochwy można zapobiegać poprzez unikanie zbyt ciasnych spodni, dbanie o higienę intymną. Można przyjmować też doustnie lub dopochwowo probiotyki, które obniżają pH pochwy. Dzięki temu nie dochodzi do zbytniego rozrostu patogenów i pozwala to zadbać o prawidłową mikroflorę pochwy.

Ważne jest, aby oceniła Pani czy śluz zmienił swój charakter na przestrzeni ostatnich kilku lub kilkunastu dni. Jeśli śluz wygląda tak samo od dłuższego czasu i brak jest dodatkowych objawów takich jak świąd, to można przyjąć, że ma on charakter fizjologiczny. Jego ilość jest zmienna osobniczo.