O czym świadczy wysoki wynik HBsAG?

Dzień dobry mam na imie Aleksandra i mam 47 lat. Mam następujący problem. Niedawno miałam wykonywane popularne badanie które pozwala wykryc zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby. Kompletnie się nie znam na tych liczbach i symbolach które przeczytałam na wynikach dlatego bardzo proszę o  wyjaśnienie mi co oznacza wynik przeciwciał anty HBsAG - 829,5, o czym świadczy tak wysoki wynik. Bardzo proszę o jakieś wyjaśnienie ponieważ bardzo się zaniepokoiłam tym wysokim wynikiem. Czy jestem chora i co mnie czeka. Czy z tego można się trwale wyleczyć. Będę bardzo wdzieczna za wytłumaczenie mi tych wszystkich rzeczy.

1. HbsAg = antygen Hbs - jeżeli wynik laboratoryjny opisany jako dodatni, świadczy o obecności wirusa wirusowego zapalenia wątroby typu B, czyli nie jest to pozytywny wynik, wymaga konsultacji specjalisty chorób zakaźnych.
2. przeciwciała anty-Hbs = immunoglobuliny gotowe zobojętnić wirusa WZW typu B, innymi słowy jest to wynik uodpornienia organizmu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Wynik dodatni (>10), to wynik pozytywny, dobry, świadczy o przebytym, skutecznym szczepieniu lub przebytej infekcji.

Magdalena Mroczek

Ważne jest rozróżnienie między Hbs antygenem a przeciwciałami any Hbs.

Hbs antygen jest to antygen, który jako pierwszy pojawia się we krwi u osoby zakażonej wirusem WZW B. Można wykryć go już po około 27-41 dniach. W wyjątkowych przypadkach może on się pojawiać już po upływie 14 dni. Służy on też do diagnostyki zakażenia WZWB. Normą dla zdrowego pacjenta jest brak tego antygenu we krwi.

Po około 4-6 miesiącach od zakażenia zaczynają pojawiać się we krwi przeciwciała czyli anty Hbs. Jest to odpowiedź organizmu ludzkiego na wirusa. Jeśli w krwi najpierw wykrywany był Hbs, a potem przeciwciała, świadczy to o tym, że organizm przezwyciężył zakażenia. Jeśli w wyniku znajdujemy zarówno Hbs jak i anty Hbs, to może to oznaczać, że albo organizm jest w stanie przezwyciężania infekcji albo zakażenie przeszło w formę przewlekłą i nie zostało przezwyciężone.

U osób szczepionych dochodzi do powstania anty Hbs, Hbs jako antygen nie jest nigdy wykrywany.

Kiedyś kontrolowało się poziom przeciwciał po sczepieniu szczepionkę WZWB. Obecnie uważa się, że jeśli człowiek został prawidłowo zaszczepiony to posiada odporność, która pozwoli szybko pobudzić układ immunologiczny i nie ma potrzeby potwierdzania odpowiednio wysokiego poziomu przeciwciał we krwi. Wyjątkiem od tej reguły są osoby z upośledzeniem odporności.

W Pani przypadku jeśli chodzi o przeciwciała, to oznacza ze są one w odpowiednim stężeniu czyli szczepionka była skuteczna. Ma to znaczenie np. przed zabiegiem operacyjnym. Jeśli rzeczywiście chodzi o przeciwciała, to wynik należy zachować, nie ma się czym niepokoić i nie trzeba konsultować go z lekarzem.

Natomiast jeśli chodzi o Hbs antygen to wtedy świadczy on o zakażeniu wirusem i konieczna jest szybka wizyta u lekarza, który pokieruje dalszym leczeniem.