Obawa niechcianej ciąży

Witam! Jestem strasznie zdenerwowana obawą niechcianej ciąży. Sprawa wygląda następująco. Pierwszy dzień miesiączki przypadał na 19.07 (wcześniejszy cykl trwał ok. 42 dni - cykle nieregularne). 22.07 współżyłam ze swoim partnerem (podczas końcówki menstruacji), był to stosunek przerywany. Dwa dni później udałam się do lekarza - ginekologa. Lekarz zrobił USG dopochwowe i stwierdził, że moje jajniki nie są w stanie owulacyjnym. Pod wpływem wielu obaw i dużego stresu pojawiłam się u lekarza po raz kolejny 1.08. Lekarz ponownie wykonał USG i stwierdził, że w tym cyklu nie doszło jeszcze do owulacji (widoczne były pęcherzyki Graffa). Czy lekarz mógł się mylić? Od jakiegoś czasu strasznie bolą mnie piersi. Powiększyły się znacznie i są bardzo napięte. Od ponad tygodnia odczuwam też ból podbrzusza i prawego jajnika. 16 dnia po stosunku wykonałam badanie beta HCG z krwi , wynik - 2 mlu/ml (norma 2,7 poza okresem ciąży). Kolejne badanie wykonałam dzisiaj (18 dni po stosunku) wynik: 1 mlu/ml. Czy ostatni wynik 18 dni po stosunku mogę uznać za 100% wiarygodny? Czy po opisanej powyżej sytuacji mogę być w ciąży? Czy ból jajnika oraz ból i powiększenie piersi mogą być spowodowane np. histerycznym strachem przed ciążą? Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Przy tak długich cyklach jest mało prawdopodobne, by stosunek odbyty w trakcie menstruacji doprowadził do zapłodnienia. Potwierdzają to kolejne badania, który wykluczyły owulację na początku cyklu. W razie zajścia w ciążę w wyniku stosunku z 22 lipca badanie poziomu bHCG w 18 dni później powinno już dać wynik pozytywny. Dlatego ciążę można wykluczyć. Proszę pamiętać, że na tym etapie Pani życia, gdy rozpoczyna Pani życie seksualne, takie nieuzasadnione obawy o niechcianą ciążę są normalne. Nie chcę tu napisać, że stosunek przerywany jest skuteczną metodą antykoncepcji, ale w opisanym przypadku, po tych wszystkich badaniach USG i bHCG obawy są nieuzasadnione, a posądzanie lekarza o błąd w czasie badania wynika tylko i wyłącznie z Pani panicznego lęku przed ciążą. Pozdrawiam serdecznie!