Obfite krwawienie i skrzepy krwi - co może być przyczyną?

Witam, mam problem, ale niestety chyba trochę inny, aczkolwiek podobny do innych piszących... Mieszkam ok. 2 miesięcy w Anglii. Pierwszy okres rozpoczął się idealnie, ale trwał 11 dni, drugi dostałam po 13 dniach i trwał 9 dni, a następnie po 8 dniach (myślałam, że to tylko plamienie) zaczęłam krwawić i trwa to już 7 dzień. Nadal krwawienie bardzo obfite, jakbym przecięła sobie żyłę albo rozcięła palec. Są również skrzepy. Nie wiem, czy powinnam zgłosić się do szpitala, czy poczekać na wizytę w Polsce na 4 lipca. Ostatni raz współżyłam 1, 2, 3 czerwca, ale moim zdaniem nie powinnam być w ciąży (nie mam żadnych objawów), za to boli mnie podbrzusze i czasami jakby ktoś mi szpilką kłuł od środka. Około 4 lata temu miałam wycinane mięśniaki...

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Na wstępie chciałbym powiedzieć, iż miesiączka powinna pojawiać się w mniej więcej regularnych odstępach czasu. Gdy cykle menstruacyjne są krótkie, a miesiączka występuje zbyt często, może to oznaczać nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu wydzielania dokrewnego. Przebieg miesiączki może wiele powiedzieć na temat stanu zdrowia. W dużej mierze zależy od prowadzonego stylu życia, napięcia spowodowanego sytuacjami stresującymi, dbania o odpoczynek i sen.

To, czy cykle menstruacyjne przebiegają u kobiety prawidłowo zależy nie tylko od działania podwzgórza, jajników i przysadki mózgowej, ale także od właściwej anatomii i funkcjonowania narządów rozrodczych. Jeśli okres występuje co 3 tygodnie lub częściej, można mówić tzw zbyt częstym miesiączkowaniu. Powodem takiego stanu rzeczy może być zapalenie przydatków – macicy, jajników albo jajowodów – lub wspomniane zaburzenia hormonalne.

Przy zbyt częstych miesiączkach istnieje ryzyko niedokrwistości. Niewskazane jest bagatelizowanie zaburzeń miesiączkowania oraz próby regulacji cykli za pomocą tabletek antykoncepcyjnych, bez uprzedniej konsultacji lekarskiej. Leczenie nieprawidłowych krwawień zawsze powinno przebiegać pod nadzorem ginekologa.

Objawy kliniczne obecności mięśniaków macicy uzależnione są od ich lokalizacji. Mięśniaki macicy dają objawy tylko wtedy, gdy rosną do światła jamy macicy (obfite krwawienia miesiączkowe) lub gdy są duże i powodują ucisk na narządy sąsiednie. O tym, że są mięśniaki wiadomo jedynie na podstawie badania ginekologicznego i badania USG. Mięśniaki macicy są guzami hormonozależnymi, ale nie rozwijają się przy prawidłowym wydzielaniu hormonów, tylko wtedy, gdy albo wydzielanie jest zaburzone albo zachwiana jest proporcja między stężeniami poszczególnych hormonów, pomimo że ich bezwzględne wartości pozostają w normie.

Operacja wycięcia mięśniaków powoduje, że wprawdzie mięśniaków nie ma, ale nie likwiduje się predyspozycji do ich rozwoju. Wydaje się, że u Pani istnieje podwyższone ryzyko ponownego pojawienia mięśniaków. Odpowiedź na pytanie dotyczące konieczności pilnej wizyty, nie jest łatwe, zależy w dużej mierze od Pani odczuwania i stopnia dolegliwości. Z mojej strony sugeruję jednak konsultację ginekologiczną.