Objawowa kamica pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, zawiera liczne złogi. Drogi żółciowe nieposzerzone. Wątroba, trzustka, śledziona, nerki prawidłowej wielkości i echo struktury. UKM nieposzerzone, złogów nie wykazano. Aorta z blaszkami miażdżycowymi, przestrzeń okołoaortalna w normie. Pęcherz moczowy gładkościenny. Mam bóle pod prawym żebrem i bóle pleców, chwilami silne. Mam 57 lat, boję się szpitala, co robić? Czy starczy trzymać ścisłą dietę, bo do wczoraj sobie pozwalałam. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Lek. Marta Hat

Witam! Objawowa kamica pęcherzyka żółciowego jest wskazaniem do zabiegu usunięcia pęcherzyka w trybie planowym. Nie należy się obawiać, ponieważ zabieg jest mało obciążający dla chorego, najczęściej jest wykonywany metodą laparoskopową - zwykle po takiej operacji pacjent może wyjść do domu już w 2-3 dobie. Należy poważnie rozważyć możliwość zabiegu, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do powikłań typu ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego (typowe objawy to dolegliwości bólowe pod prawym łukiem żebrowym, promieniujące do prawej łopatki, które nie ustępują po środkach rozkurczowych. Towarzyszą mu nudności i wymioty oraz wysoka temperatura), zapalenie dróg żółciowych, czy zapalenie trzustki. Proszę skonsultować się w tej kwestii z chirurgiem. Pozdrawiam serdecznie!