Objawy ciążowe podczas poronienia

Witam! Czy podczas poronienia zatrzymanego, (bo takiego się spodziewamy, bo do tej pory żona nie krwawiła ani nie miała bóli typowych dla poronienia), mogą występować objawy typowo ciążowe, tj. ból piersi, poranne mdłości, ból brzucha, trwający chwile i tylko przy zmianie pozycji tak jakby się więzadła rozluźniały. Żona odstawiła luteinę około tygodnia temu. Żona jest w 6tc, zarodek ma 5,6 mm, ale nie wykryto u niego ASP. Żona została skierowana do szpitala w celu podania jej tabletek, aby wywołać poronienie, gdyż wyliczono wiek zarodka na 7tc+2 dni. Żona ma cykle 32dniowe, a stosunek miał miejsce 7 czerwca tegoż roku. Lekarz i tak upiera się przy 7tc, ponieważ liczy to od dnia ostatniej miesiączki. Pytanie czy objawy typowe dla ciąży, są rzeczywiście objawem poronienia, czy też zarodek jest za młody (pomimo wyliczeń lekarza), aby było słychać echo. Ciekawe jest to, że od ostatniej wizyty zarodek urósł z 3 mm do 5,6 mm. Jaki jest błąd pomiaru, wielkości zarodka przy badaniu za pomocą sondy USG (z tego co wiem to są dość długie fale).

Witam serdecznie! Trudno jest mi się odnieść całkowicie to Państwa sytuacji, gdyż nie podał Pan wielu istotnych informacji na temat cykli Pana żony, w tym daty ostatniej miesiączki. Zasadniczo zawsze ustala się wiek ciąży zarówno na podstawie daty ostatniej miesiączki, jak i obrazu USG. W treści zapytania podał Pan, iż zarodek (długość ciemieniowo-siedzeniowa) wynosiła 5,6 mm. Taka wielkość odpowiada 6 tygodniowi i 4 dniowi ciąży. Na tym etapie akcja serduszka powinna być już widoczna, ale niekoniecznie. Brak akcji serca na tym etapie nie świadczy o poronieniu i jest wskazaniem do kontrolnego USG za 10-14 dni. Odchylenie standardowe na tym etapie wynosi +/- 4 dni. Opisywane dolegliwości mogą występować zarówno w prawidłowo rozwijającej się ciąży, jak i po poronieniu zatrzymanym. Jeżeli zależy Państwu na ocenie rozwoju ciąży, mogą Państwo zdecydować się na dwukrotne oznaczenie poziomu gonadotropiny kosmówkowej w surowicy krwi. Dwukrotny przyrost stężenia w przeciągu dwóch dni będzie przemawiał za prawidłowo rozwijającą się ciążą. Pozdrawiam