Objawy łagodnej depresji

Dzień dobry.Od dłuższego czasu się żle czuję i podejrzewam u siebie albo nerwice albo łagodną depresję nie wiem.Mam ciągły niepokój w sobie coś takiego jakby mnie ,,gonił czas",kołatanie serca,lęk,cały czas jestem śpiąca i zmęczona,nic mi się nie chce,nawet drobne domowe czynności tj.nawet ugotowanie obiadu sprawiają że nie mam na nic siły.Poza tym mam niskie poczucie własnej wartości,myśli pesymistyczne i nic mnie nie cieszy.Proszę napisać co to może być, do kogo się zwrócić, co robić?Dziękuję.

Dzień dobry. Na pewno warto zwrócić się do psychoterapeuty. Praca nad sobą w procesie terapii potrafi bardzo wiele zmienić na lepsze i poprawić jakość życia, a nawet całkowicie pozbyć się objawów nerwicy. Psychoterapia prowadzi do zmian, wraca równowaga psychiczna, spokój, zdrowie fizyczne, wiara w siebie i ludzi. Można cieszyć się życiem. Zawsze warto zawalczyć o siebie. Proszę o siebie zadbać. Pozdrawiam

Z opisanych przez Panią objawów wynika, że może Pani chorować na dystymię, czyli długo trwającą łagodną depresję. Jednak w celu postawienia dokładnej diagnozy i rozpoczęcia leczenia konieczna jest wizyta u psychiatry.

Na pewno warto zwrócić się do specjalisty, celem postawienia dokładnej diagnozy (nie jest to możliwe przez internet). Do Pani należy wybór,czy będzie to psychiatra czy psycholog- psychoterapeuta. Psychiatrzy zwykle proponują leczenie farmakologiczne, które jakby "maskuje" objawy, łagodzi je, jednak często po odstawieniu leków objawy wracają. Podczas psychoterapii- choć to droga dłuższa i trudniejsza- ma Pani możliwość sięgnąć do źródeł problemów i wypracować własne metody radzenia sobie z nimi.
Pozdrawiam, Justyna Owczarek- Skoneczna

Witam... dziękuję za zaufanie. Z Pani listu wynika, że najlepiej będzie skorzystać z pomocy w poradni leczenia nerwic lub (jeżeli takiej poradni nie ma w miejscu Pani zamieszkania), to z pomocy w poradni zdrowia psychicznego.Konieczna będzie konsultacja u psychiatry, który zapewne zaproponuje Pani farmakoterapię lub skieruje do psychoterapeuty. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych. Proszę zapytać w dziale informacji Narodowego Funduszu Zdrowia ( w oddziale regionalnym), gdzie najbliżej Pani miejsca zamieszkania może Pani skorzystać z niezbędnej pomocy i jak długi jest czas oczekiwania. Pozdrawiam.

Witam
Proponowałabym skontaktować się z psychologiem lub psychiatrą. Specjaliści przeprowadzą dokładne badanie, które pozwoli określić jaki jest powód Pani dolegliwości i zasugerują możliwe leczenie
Pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak