Objawy obumarcia zarodka

Witam!
Mam 25 lat i jestem w 9 tygodniu ciąży. Jest to moja druga ciąża. Pierwszą straciłam w 6 tyg., było to poronienie całkowite. W drugą ciążę zaszłam natychmiast, jeszcze przed wystąpieniem miesiączki (lekarz prowadzący stwierdził, że macica i jajniki są ok i mogę zacząć znowu się starać).

Na jednym z forum przeczytałam, że zbyt wczesne ustąpienie objawów właściwych dla I trymestru mogą oznaczać obumarcie zarodka. Co oznacza "zbyt wczesne"?
Od kilku dni moje objawy jakby złagodniały. mdłości mam nadal, ale już nie tak uciążliwe jak wcześniej, sutki mnie nie bolą, tylko są podatne na dotyk, często czuję pobolewanie w okolicy prawego jajnika promieniujące do pachwiny, z tym, że nie jest to zbyt uciążliwe. Pobolewa mnie też podbrzusze przypominając bóle menstruacyjne.
Czy mam się czego obawiać? Zaznaczam, że jestem na zwolnieniu lekarskim, przyjmuje lek i większość dnia leżę.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

"Zbyt szybkie ustępowanie objawów I trymestru" nie są kryterium medycznym używanym do prognozowania przebiegu ciąży, ponieważ są one zbyt zmienne, by uważać je za pewny czynnik, tzn. są kobiety, które nie mają mdłości i wymiotów w czasie ciąży, u niektórych ból piersi pojawia się późno, na początku jest tylko tkliwość itp. Bóle, która Pani opisuje są typowe, ponieważ dochodzi od powiększania się macicy.
Jeżeli chodzi o prognozowanie przebiegu ciąży w I trymestrze to jest to badanie usg (np. ocena wielkości zarodka, bicie serca od 6 tyg.). Jeżeli są wskazania również oznacza się beta-hCG (czy jest odpowiednio wysoki poziom w stosunku do tygodnia ciąży), nieraz oznacza się progesteron - zależy od wskazań lekarza. Dlatego w razie dalszego niepokoju lub w razie wystąpienia jakiś dodatkowych objawów proponuję wizytę u prowadzącego ciążę ginekologa.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o rozwoju ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!