Objawy obumierania zęba lub miazgi zęba

Witam, jakie sa objawy tzw. Obumierania zeba/miazgi Zeba ? Dziękuje

Witam. Jeśli obumarcie zęba jest następstwem nieleczonego, ostrego zapalenia miazgi charakterystyczne jest samoistne ustąpienie silnych dolegliwości bólowych ( trwających kilka dni) szczególnie dokuczliwych w nocy. Jeśli jest następstwem przewlekłego zapalenia miazgi, dolegliwości poprzedzające martwicę są dużo słabsze (wzmożona reakcja na bodźce termiczne), które po pewnym czasie ustępują. Ząb może również obumrzeć na skutek urazu.

Obumieranie zębów często następuje bez objawów bólowych,podstawowym objawem jest zmiana koloru zęba i utrata połysku.Można też wesprzeć się badaniem rtg,które może,ale nie musi, potwierdzić konieczność leczenia endodontycznego.Można też sprawdzić żywotność miazgi testami w gabinecie(np. za pomocą chlorku etylu).Jeśli dojdzie do zaostrzenia procesu zapalnego.który jest powodem obumarcia miazgi,to dochodza dolegliwości bólowe)Dziękuję i pozdrawiam.