Objawy zapalenia prącia, napletka i żołędzi

Witam, mam 28 lat. Od niedawna mam problem z penisem, a mianowicie z napletkiem pojawiły się rozstępy przy naciąganiu pieczę i są koloru ciemnoczerwonego. Ból jest znośny i na żołędziu są czerwone plamki i swędzi. Zaczęło się to jak wyszedłem ze szpitala, miałem złamaną nogę, Nie miałem możliwości częstego mycia, potem w domu miałem biały nalot pod napletkiem, po umyciu były te czerwone plamki i rozstępy. Od tej pory nie mogę się tego pozbyć, kremy nie pomagają, maść z nagietka też nic, krem sudocrem też nic. Może to grzybica. Proszę o radę.

Lek. Paweł Baljon

Witam, sytuacja którą Pan opisuje może mieć różną etiologie, bakteryjną, wirusową czy też właśnie grzybiczą. Objawy zapalenia prącia, napletka i żołędzi mogą obejmować: zaczerwienienie skóry, obecność białawej, wyniosłej plamki, obecność pęcherzyków, sączenie wydzieliny, ból, swędzenie, itp. Warto wspomnieć, że nawet gdy nie doskwiera ból, ale obecna jest niepokojąca zmiana, zawsze trzeba udać się do lekarza. Długo nieleczone zapalenie prącia, napletka i żołędzi może skutkować marskością prącia lub zniekształceniem cewki moczowej, co może utrudnić oddawanie moczu. Na szczęście są to rzadkie i bardzo zaniedbane przypadki. Rozpoznanie zapalenia prącia, napletka i żołędzi jest stawiane przez lekarza na podstawie wywiadu i badania lekarskiego, czasem stosowane są badania dodatkowe – posiew bądź oznaczenie poziomu przeciwciał we krwi (np. w przypadku kiły). Leczenie jest zależnie od rozpoznanej przez lekarza przyczyny. Mogą to być leki stosowane miejscowo, np. maści antybiotykowe bądź doustnie. Nieraz leczenie jest wyłącznie przyczynowe. Nie mogę w 100% stwierdzić u Pana infekcji grzybiczej, jednak w tym przypadku z dużą dozą prawdopodobieństwa można takową założyć. Jak wcześniej była mowa najlepiej jest udać się do lekarza dermatologa - wenerologa, który po badaniu przepisze Panu odpowiednią maść do schorzenia ewentualnie leki w innej postaci, które zniwelują zapalenie. Podczas leczenia ważne jest aby należycie dbać o higienę intymną poprzez częste mycie żołędzia oraz zakładanie bawełnianej bielizny. Pobyt w szpitalu i brak możliwości prowadzenia odpowiedniej higieny tak jak Pan zauważył mógł być czynnikiem pośrednio wywołującym stan zapalny. Proszę postępować zgodnie z zaleceniami lekarza a wszystko wróci do normy.