Obniżenie płytek krwi przy wzroście MPV i P-LCR

Witam. Otrzymałam wyniki, z których niektóre parametry są zawyżone. PLT 139, MPV 12,9, PDW 17,9, P-LCR 48,4, EO%5,8. Proszę o wyjaśnienie i poradę. Pozostałe wyniki morfologi są w granicach normy. Cholesterol LDL 78, trójglicerydy 62. Nadmieniam, że choruję na nerki - przewlekłe zapalenie kłębuszków. Do tej pory wszystko było uśpione. Teraz wyniki moczu mam: białko 0,33, urobilinogen 0,2, erytrocyty świeże 9, leukocyty 4 oraz pojedyncze wałki szkliste. Ciężar właściwy 1,025. Dodam, że kreatynina wynosi 0,97. Proszę o wyjaśnienie wyników, zwłaszcza morfologii, i co robić dalej. Może jakieś wskazówki dotyczące leczenia? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam Panią!

Nieznaczne obniżenie ilości płytek krwi przy jednoczesnym wzroście średniej objętości płytki (MPV) i wskaźnika dużych płytek (P-LCR) sugeruje, że najprawdopodobniej na skutek wpływu odczynnika znajdującego się w probówce do pobierania krwi doszło do agregacji (zlepiania się) płytek. Przez to automat rozpoznał je jako większe (nieprawidłowe), za to w mniejszej liczbie. Radziłabym jednak dla pewności za jakiś czas powtórzyć badanie, a jeśli wynik będzie podobny - wykonać ocenę płytek krwi pod mikroskopem.

Procentowa zawartość eozynofilów (EO%) wśród wszystkich krwinek białych jest lekko podwyższona - jednak jeśli bezwzględna liczba tych komórek (EO) mieści się w granicach normy, to nie ma powodów do obaw.

Stężenie cholesterolu LDL i triglicerydów jest prawidłowe. Stężenie kreatyniny we krwi również mieści się w zakresie normy - jego interpretacja powinna być dokonywana razem z informacjami o Pani wieku i masie ciała.

W badaniu ogólnym moczu zwraca uwagę obecność białka - proszę sprawdzić jednostki, w jakich podany jest wynik - najprawdopodobniej są to g/L. Jeśli tak, oznacza to białkomocz, który rzeczywiście sugerować może patologię kłębuszków nerkowych i wymaga dalszych badań. Nieco za dużo jest także erytrocytów w osadzie moczu. Pojedyncze wałeczki szkliste nie są patologią.

Reasumując - jedyną niepokojącą sprawą jest białkomocz. Pojedyncza próbka moczu nie jest na tyle miarodajna, aby jej wynik traktować jako ostateczny, jednak w Pani sytuacji, gdy już wcześniej stwierdzona była choroba nerek, nie należy zwlekać z wizytą u nefrologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty