Obrzęk limfatyczny, gorączka i bóle kostne po mastektomii

Co robić jeżeli obrzęk limfatyczny "ostry' z gorączką, bólami kostnymi, zaczerwienieniem kończyny górnej - pojawia się co dwa tygodnie. Jestem po mastektomii - 8 lat temu. Lekarz rodzinny najpierw stwierdził, że to róża, później zapisał antybiotyk. Jem antybiotyki prawie cały czas. Masuję rękę, oszczędzam. Nie wiem jaki lekarz specjalista powinien mnie zdiagnozować.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najskuteczniejszą metodą leczenia obrzęku limfatycznego jest Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa (KTP), w skład której wchodzi:
1.Drenaż limfatyczny manualny
2.Kompresjoterapia (bandażowanie lub odzież uciskowa)
3.Pielęgnacja skóry
4.Ćwiczenia - pobudzają mięśnie do skurczów
Leczenie obrzęku limfatycznego nie jest procesem ani łatwym, ani krótkotrwałym. Należy pamiętać iż jest on wynikiem najprawdopodobniej usunięciem węzłów chłonnych podczas mastektomii.