Obrzęk powiek - czy może wskazywać alergię na soczewki?

Witam, noszę okulary i mam wadę wzroku -2,75 na prawym oku oraz -3,00 na lewym. Bardzo zapragnęłam mieć soczewki kontaktowe. Nosiłam je równo miesiąc, po czym dostałam lekkiego obrzęku górnych powiek. Przestałam używać soczewek. Po 3-4 dniach obrzęk się nasilił i wystąpił również na dole oka pod powiekami. Obrzęki były takie wodniste. W oku nic się nie działo ani zaczerwienienia, ani nie pojawiła się ropa, oczy mnie nie swędziały. Obrzęk utrzymywał się przez tydzień i już prawie całkowicie zszedł. Przypominam, że w tym czasie nie nosiłam soczewek. Nie wiem, czy mogę wrócić do soczewek, bardzo bym chciała. Czy to jest alergia na soczewki, skoro w oku nic się nie stało?
ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

Jeżeli obrzękowi powiek nie towarzyszyły inne objawy okulistyczne (zaczerwienienie, swędzenie, wydzielina), najprawdopodobniej przyczyna nie jest okulistyczna. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy takie objawy już kiedyś się u Pani pojawiły, czy zauważyła Pani również pojawienie się wysypki w innych częściach ciała, czy może zaczęła Pani przyjmować ostatnio jakieś nowe leki, użyła nowej farby do włosów itp?
Obrzęk powiek to często obrzęk naczynioruchowy związany z reakcją nadwrażliwości na jakiś czynnik (alergeny zwierzęce, pokarmowe, wysiłek fizyczny, niektóre leki itp). Warto więc uważnie prześledzić, czy może go Pani z czymś połączyć.
Obrzęk powiek może mieć też związek z zaburzeniami hormonalnymi i innymi schorzeniami. Jeśli będzie nawracał, proponuję skontaktować się z lekarzem.

Alergia na soczewki kontaktowe jest bardzo mało prawdopodobna (w praktyce niespotykana). Może jednak wystąpić alergia na środki pielęgnacyjne do soczewek (ale ona zwykle objawia się zaczerwienieniem spojówek, pieczeniem itp).
Dlatego proponuję spróbować założyć ponownie soczewki i zobaczyć jak zareagują oczy. Jeśli wystąpią objawy, proponuję zmienić płyny pielęgnacyjne do soczewek na inne.

Pozdrawiam serdecznie!

Witam.
Proponuję zgłosić się na wizytę do lekarza okulisty celem określenia możliwości użytkowania soczewek kontaktowych.
Pozdrawiam