Obrzęki: reakcja alergiczna czy problem z nerkami?

Witam. Od ponad tygodnia pojawiają się u mnie obrzęki twarzy (okolice oczu, powieki, usta, policzki), a także stóp wokół kostek. Są one niebolesne, nie swędzą, co najwyżej lekko pieką. Lekarz stwierdził obrzęk naczynioruchowy, jako reakcję alergiczną i zapisał mi lek przeciwchistaminowy. Biorę lek od tygodnia, jednak obrzęki pojawiają się nadal codziennie rano. W ciągu dnia opuchlizna twarzy zmniejsza się lub całkowicie ustępuje jednak co rano budzę się bardzo silnie spuchnięta. Obrzęki wokół kostek pojawiają się niezależnie od pory dnia. Zażywany lek więc tylko łagodzi objawy. Ponadto nigdy wcześniej w życiu nie miałam żadnych alergii, ani jakichkolwiek reakcji alergicznych. Przebywam teraz w swoim stałym środowisku i raczej nie mam kontaktu z potencjalnymi nowymi alergenami. Jestem ogólnie osobą zdrową, szczupłą i w dobrej kondycji. Przed miesiącem wykonałam badania ogólne krwi i moczu, które były w normie (choć wykazały znaczną ilość bakterii w moczu). Nie odczuwam żadnych problemów ze strony nerek i układu moczowego. Zastanawiam się jednak, czy opuchlizna może być reakcją związaną z chorymi nerkami? Jak długo mogę czekać (biorąc lek), aż opuchlizna na stałe minie? Czy powinnam powtórzyć badania laboratoryjne - jeśli tak czy "ogólne" czy dodatkowo jakieś szczegółowe? Dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Obrzęki w chorobach nerek wykazują tendencję do uogólnienia. W Pani przypadku o takim nie można jeszcze mówić, aczkolwiek warto powtórzyć badanie ogólne moczu w celu weryfikacji przebytego ewentualnego zakażenia układu moczowego.

Warto skonsultować się z lekarzem alergologiem. To, że nie styka się Pani z nowymi alergenami - którymi mogą być np. nowe detergenty, barwniki ubrań!, nowe kosmetyki, nowy składnik diety itp. - wcale nie wykluczają reakcji alergicznej. Zastanawiający jest jednak brak reakcji na leki przeciwhistaminowe.

Proszę w pierwszej kolejności udać się powtórnie do lekarza rodzinnego w celu ponownego badania. Ten jeśli uzna za koniecznie skieruje Panią na odpowiednie badania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.