Obszar pomalacyjny w tomografii komputerowej głowy

Opis badania: W płacie skroniowym l. półkuli mózgu widoczny jest hipodensyjny obszar pomalacyjny o wymiarach 18 x 12 mm. Zaniki korowo-podkorowe. Zwapnienia w szyszynce i splotach naczyniówkowych obu komór bocznych. Co to oznacza? Będę wdzięczna za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Obszar pomalacyjny - oznacza, że w tym miejscu jest rozpad martwej tkanki mózgowej poprzez enzymy wydzielane przez okoliczne zdrowe komórki, taki obszar może powstać w przebiegu niedokrwienia czy urazu - trudno się ustosunkować, nie mając dokładniejszego wywiadu na temat pacjenta.

Zaniki korowo-podkorowe - zmiany te najczęściej są opisywane jako zmiany towarzyszące starzeniu się organizmu (niestety, nie podała Pani wieku)

Zwapnienia nie wymagają żadnego dalszego postępowania, po prostu stwierdza się ich obecność, są to tak zwane zwapnienia fizjologiczne (gdy są wielkości 3-5 mm), nie wskazujące na obecność jakiejś dodatkowej choroby - w przeciwnym razie opisujący radiolog by to opisał. Jeżeli byłyby opisane zwapnienia wielkości powyżej 1 cm, potrzebna by była dalsza diagnostyka. W każdym razie przedstawiony wynik należy skonsultować z lekarzem neurologiem zlecającym badanie.

Polecam lekturę: Tomografia komputerowa

Serdecznie pozdrawiam!