Obumarcie ciąży bliźniaczej: jakie mogą być przyczyny?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najczęściej wewnątrzmaciczna śmierć płodu spowodowana jest okręceniem (zapętleniem) pępowiny lub przedwczesnym oddzieleniem się łożyska, ewentualnie wadami genetycznymi. W Pani przypadku można wykluczyć pierwszą i (najprawdopodobniej) trzecią przyczynę, jako że dzieci wydawały się zdrowe i trudno zakładać, że jednocześnie jedno i drugie doznało okręcenia pępowiny. Być może doszło więc do odklejenia się łożyska- ponieważ dzieci miały jedno wspólne, taka wersja wydaje się możliwa. Często nie udaje się ustalić, dlaczego doszło do przedwczesnego odklejenia się łożyska- przyczyną może być nadciśnienie tętnicze u matki (w późniejszym etapie ciąży) lub uraz mechaniczny, np. podczas wypadku komunikacyjnego.

Może Pani też cierpieć na zespół antyfosfolipidowy, który może objawiać się śmiercią wewnątrzmaciczną oraz powtarzającymi się poronieniami. Należałoby wykonać badania krwi, by zweryfikować tę hipotezę.. Również niewykluczone, że miała Pani, być może bezobjawową, infekcję w obrębie dróg rodnych, która wstępująco doprowadziła do zakażenia obu płodów i ich zgonu, bądź też uległa Pani w czasie ciąży zakażeniu bakteriami z rodzaju Listeria czy Salmonella albo wirusem cytomegalii, który przedostał się przez łożysko do płodów. Do śmierci wewnątrzmacicznej przyczynić mogą się również choroby ogólnoustrojowe matki, jak nierozpoznana cukrzyca czy ciężka anemia, choroby autoimmunologiczne (np. toczeń układowy). Z pewnością powinna Pani zostać przebadana w kierunku wyżej wymienionych stanów.

Niestety w podobnych przypadkach często ustalenie przyczyny tragedii nie jest możliwe. Bez względu na to czy uda się to w Pani przypadku, wierzę i zyczę Pani, by doczekała się Pani już niedługo rodzeństwa dla swojego synka.

Pozdrawiam serdecznie!