Obustronnie cechy zwężenia tętnic szyjnych wewnętrznych

Proszę o wyjaśnienie opisu usg dopplerowskie .Czy trzeba się udać do specjalisty czy wystarczy lekarz rodzinny. OPIS obustronnie cechy zwężenia tętnic szyjnych wewnętrznych nie prze- kraczające 50% bez cech hemodynamicznych zwężenia tętnic szyjnych i kręgowych- nie ma cech zespołu podkradania, blaszki miażdżycowe uwapnione, widoczne są w obrębie podziału tętnic szyjnych wspólnych i w obrębie początkowych odcinków tętnic szyjnych wewnętrznych

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Opis badania wskazuje na zwężenie tętnic szyjnych. Nie doszło jednak do istotnych zaburzeń hemodynamicznych. Występują także zmiany miażdżycowe. Nie zostało określone z jakiego powodu zostało wykonane badanie. W celu pełnej interpretacji wyniku badania należy udać się do lekarza. Proszę udać się do lekarza rodzinnego, który zadecyduje o konieczności wizyty u specjalisty.

Leczenie operacyjne zwężenia tętnicy szyjnej jest bezwzględnie wskazane u objawowych pacjentów ze zwężeniem przekraczającym 70% i prawdopodobnie względnie ze zwężeniem większym niż 50%. U Pani takich wskazań nie ma (zwężenia do 50%). Jednak dobrze by było, aby jeszcze w tej sprawie skonsultować się z chirurgiem naczyniowym, który wyda w tej sprawie oficjalną opinię i zaleci odpowiedni sposób postępowania.